Vláda přerušila do středy jednání o seškrtané verzi rozpočtu

Návrhem státního rozpočtu na příští rok se vláda Petra Nečase (ODS) bude zabývat opět ve středu, dnes jednání po bouřlivé diskuzi přerušila. Ministři musí projednat dopad škrtů, které pro jejich resorty naplánoval šéf státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

Z národních zdrojů se podle nového návrhu musí ušetřit 25 miliard, z Bruselu zároveň přijde kvůli české neschopnosti spolufinancovat evropské programy o 16 miliard korun méně.

Celkem tedy upravená verze počítá oproti původní s výdaji nižšími o 41 miliard korun, schodek by zůstal zachován pod třemi procenty HDP, tedy na úrovni 100 miliard.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání vlády o rozpočtu sledovala reportérka Radiožurnálu Věra Masopustová

Podle ministra financí Miroslava Kalouska bude mít nový návrh, pokud ho vláda schválí, horší kvalitu než ten původní, který tolik nekrátil výdaje a mírně zvyšoval zdanění spotřeby.

„Bude nezbytné krátit výdaje, o kterých jsem přesvědčen, že kráceny býti nemají, ať už jsou to výdaje do infrastruktury, do regionálního školství, do vědy a výzkumu. Ať už se vláda rozhodne jakkoliv, nebude se moci vyhnout krácení těchto prorůstových výdajů,“ řekl Kalousek po jednání vlády.

Přepracovaný návrh zohledňuje pesimističtější odhady vývoje ekonomiky a zároveň nepočítá s dopady daňového balíčku, který měl mimo jiné zvýšit sazby DPH o procento na 15 a 21 procent a jehož schválení ve sněmovně není kvůli nesouhlasu opozice i šestice poslanců ODS jisté.

Škrty v rozpočtu ohrozí kvalitu výuky, varují vysoké školy

Číst článek

O nejvíce peněz - 19 miliard korun - by přišlo ministerstvo dopravy. Nespokojení jsou i akademici, na vědu a výzkum má totiž jít o 6,5 procenta méně než v původním návrhu, kde měla být tato kapitola jediná posílená.

Resort školství by měl dostat o půl miliardy korun méně, jde především o peníze na zvýšení platů učitelů. Zhruba miliarda korun ubude ministerstvu vnitra a zemědělství musí škrtnout 1,4 miliardy.

Nesouhlas s návrhem dnes vyjádřily podniky, vědci i většina ministerstev. Opoziční ČSSD ho označila za vyděračský a nynější návrh se nelíbí ani například zástupcům strany LIDEM, kteří kritizují škrty v oblasti dopravy. Vláda musí nový rozpočet předložit poslancům do 23. listopadu.

Kalouskova strategie je opatrná, ale pochopitelná, říká ekonom

Číst článek

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme