Vláda přerušila jednání o kontroverzní novele zákoníku práce

Vláda dnes přerušila jednání o novém zákoníku práce. Kontroverzní návrh vítají odbory, zato zaměstnavatelé s ním ostře nesouhlasí. Nový kodex pracovně právních vztahů je podle nich paskvilem, který z velké části přebírá dosavadní úpravu a odporuje také Ústavě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Přerušit projednávání nového zákoníku navrhl vicepremiér Martin Jahn, který chce, aby se na něm ještě pracovalo. Návrh podle něj obsahuje prvky, které vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli dělají pružnějšími.

Zástupci zaměstnavatelů návrh svorně kritizují. Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek Radiožurnálu řekl, že nový zákoník práce je velmi nepřehledný a složitý. Pracovně právní vztahy prý nezjednoduší, ale naopak zkomplikuje.

"Zákoník práce je základní norma, která se týká poloviny občanů naší země. To je norma, která skutečně musí být srozumitelná. Není možné, aby každé ustanovení muselo být vykládáno experty, v tom zákoně se musí orientovat běžná občan," upozorňuje Drábek.

Zaměstnavatelé kritizují i to, že zákoník práce pro ně bude znamenat velkou finanční zátěž. Příliš prý také posiluje pozici odborů a poškodí i zaměstnance, protože jim bere možnost pružně získat práci. Odboráři naopak tvrdí, že jde o přijatelný kompromis, který postavení zaměstnanců nezhoršuje a rozšiřuje smluvní volnost mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Šéf odborů Milan Štěch také nesouhlasí s tím, že by této normě měl být nadřazen občanský zákoník. "Útok zaměstnavatelů je jasným potvrzením toho, že by chtěli, aby se práva zaměstnanců výrazně snížily, aby oni díky své ekonomické síle a vztahu, že mohou dávat příkazy jako nadřízení, měli i v navazování pracovních vztahů a dávání podmínek jednostrannou možnost dělat, co je napadne," tvrdí Štěch.

Přijetí nového zákoníku práce společně s několika dalšími novými zákony by podle ministerstva práce a sociálních věcí znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990. Mluvčí resortu Kateřina Beránková odmítá stížnosti zaměstnavatelů, že ministerstvo nezohlednilo jejich připomínky.

"V rámci vnějšího připomínkového řízení se mohli vyjádřit i zástupci zaměstnavatelů. My jsme připomínky shromáždili a snažili jsme se je zapracovat v maximální možné míře. Je na kabinetu, aby rozhodl co dále bude s návrhem této nové právní normy," uvedla Beránková.

Zatímco nynější právní úprava je podle ministerstva postavena na principu "co není dovoleno, je zakázáno", hlavním principem nového zákoníku práce, je zakotvení zásady "co není zakázáno, je dovoleno". To umožní větší liberalizaci v pracovněprávních vztazích a posílí princip smluvní volnosti účastníků těchto vztahů, soudí Beránková.

Pokud nový zákoník schválí vláda i parlament a podepíše jej prezident, může začít platit od července příštího roku. Nahradil by tak 56 právních předpisů i několik souvisejících zákonů. Současný kodex platí od roku 1966 a patří k nejstarším právním předpisům v zemi. Od roku 1990 prošel desítkami novel.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme