Vláda přerušila jednání o Temelínu

Vláda nerozhodla o budoucnosti jaderné elektrárny Temelín. Jednání, na kterém měli ministři odsouhlasit návrh uzavření dohod z Melku, bylo přerušeno a pokračovat bude večer. Kdyby se podařilo vládě dojít k nějakému závěru, mohl by být melkský uzavřen. Následovat by pak měla schůzka českého premiéra s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem a komisařem Günterem Verheugenem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Temelín

Ministři dostali návrh úmluvy teprve dnes ráno a protože materiál je obsáhlý, nestačili ho pořádně prostudovat. "Protože se to nestihlo, pokračuje parlament od 9 hodin, kde jsou body, které máme projednávat a kde musí ministři být. Žádná zatím neshoda není, bude se projednávat večer v 20:00." řekl ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Vláda se tedy sejde večer v Kramářově vile. Jednání o temelínu by se totiž mohlo v Bruselu konat už zítra. Schůzka premiérů by uzavřela Merlský proces o zajištění jaderné bezpečnosti. Naše vláda je připravena některé požadavky Rakuščšanů respektovat. Jednání kabinetu se účastní také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Pokud se kabinet na dokumentu shodne, sejde se pravděpodobně už ve čtvrtek v Bruselu Miloš Zeman s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem. Schůzka, které by se účastnil také komisař pro rozšíření EU Günter Verheugen, by mohla uzavřít jednání o bezpečnosti Temelína zahájené loni v Melku. Přípravu bruselské schůzky potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. "To už samo o sobě naznačuje, že k té finální dohodě, která by byla pro obě dvě strany výhodná, vše směřuje".

Podle předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové bude možné udělat některé úpravy v Temelíně až na základě analýz, které budou probíhat v následujícím roce. Jednou z možností by tak mohlo být postavení zdi mezi potrubími. Zatím ale není jasné, jestli by přispěla k větší bezpečnosti elektrárny. "V případě, že by to znamenalo opravdu významný příspěvek k bezpečnosti, tak úřad má všechny pravomoce k tomu to požadovat. Ale bez výsledků analýz, které jsou teď v běhu, se nedá říct: bude tam zeď, nebude tam zeď".

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme