Vláda přežila i čtvrtý pokus opozice o vyslovení nedůvěry

Vláda Petra Nečase bude pokračovat. Opozici se ani napočtvrté nepodařilo ji ve sněmovně vyjádřit nedůvěru. Sociální demokraté chtěli kabinet shodit kvůli vystupovaní ministra financí Miroslava Kalouska v TOP 09 v kauze letounů CASA. Kritizovali ale také rozpočtovou politiku vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda žádá ve sněmovně o důvěru

Vláda žádá ve sněmovně o důvěru | Zdroj: ČTK

Sociálním demokratům, komunistům a Věcem veřejným se podařilo sehnat jen 89 poslanců, kteří hlasovali pro pád vlády. K vyjádření nedůvěry je přitom potřeba nejméně 101 hlasů. Podle šéfa Bohuslava Sobotky ale i tak mělo hlasování smysl.

„My jsme od samého počátku neměli žádné pochybnosti o tom, že je nutno, aby Poslanecká sněmovna v této situaci hlasovala o vyjádření nedůvěry vládě. Jak chování ministra financí Kalouska, tak předsedy vlády Petra Nečase směřuje k vytváření tlaku na policejní orgány a ve skutečnosti si tady vládní koalice zřejmě připravuje zázemí proto, aby tlačila na výměnu policejního prezidenta. Bylo naprosto nezbytné, abychom dali občanům jasný signál, že takové chování vůči orgánům činným v trestním řízení je nepřijatelné.“

Premiér a šéf ODS Petr Nečas ocenil, že kabinet i počtvrté vyšel s hlasovaní o nedůvěře vítězně. Pozastavil se ale nad tím, že si ČSSD nezajistila, aby na schůzi přišli všichni její poslanci.

„Nejenže tady nemá dojednanou pravděpodobnost získání nadpoloviční většiny všech poslanců, ale nemá dokonce ani vlastní poslance. Je evidentní, že to od počátku nebyl vážně míněný krok, že to bylo pouze politicko-divadelní představení. Na druhé straně jsem samozřejmě rád, vážím si podpory koaličních poslanců a pro vládu z toho jednoznačně plyne, že má pokračovat ve svém reformním programu.“

V podobném duchu hodnotila debatu i vícepremiérka Karolína Peake z LIDEM.

„Veřejnost i sněmovna tady byly svědky veřejné skupinové terapie, která nás znovu čeká až v září na dalším jednání sněmovny,“ a dodává že v Poslanecké sněmovně zároveň leží vládní návrh na vyslovení konstruktivní nedůvěry vládě, který by stálo za to prosadit, ačkoli je teď jasné, že jej opozice nepodpoří.

Kritikou prošla také rozpočtová politika vlády. Podle ministra financí Miroslava Kalouska jsou však vládní reformy správné, svědčí o tom podle něj například hodnocení Agentury Moody´s.

„Agentura potvrdila vysoký rating České republice a výnosy českých dluhopisů, které klesly na historické minimum 2,5 procenta. To prostě potvrzuje správnou politiku vlády a činí to Českou republiku díky této politice suverénní, což je pro nás mnohem podstatnější než projevy některých poslanců opozice.“

Vysoká absence poslanců

Celému hlasování předcházela zhruba sedmi hodinová diskuze, ve které se vystřídalo několik desítek řečníků. Premiér Petr Nečas však hlasování sledoval s ledovým klidem a nedal najevo žádné znepokojení z toho, že by vláda mohla padnout.

Nikdo z poslanců se nezdržel hlasování, to ale ovlivnila nejvyšší absence od roku 2003. Chybělo 22 zákonodárců, z vládního tábora například David Vodrážka nebo Jiří Besser, z opozice zase David Rath, který je ve vazbě, a nebo dva poslanci ČSSD, kteří jsou nemocní. Jednání se neúčastnili ani Pavel Bém nebo Jaroslav Škárka.

Ještě před vlastním hlasováním o nedůvěře vládě sněmovna zablokovala hlasy koalice schůzi, na které chtěla opozice prosadit zřízení poslanecké vyšetřovací komise k možným zásahům do vyšetřování případu CASA.

Martina Spěváčková, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme