Vláda přijala dokument o Temelínu, Zeman s ním jede do Bruselu

Česká vláda se chce s Rakouskem co nejdřív dohodnout na konečném řešení této otázky. Ministři kvůli tomu na večerním jednání přijali kompromisní znění dokumentu, který by měl takzvaný melkský proces uzavřít. Právě s tímto dokumentem odjíždí premiér Miloš Zeman do Bruselu na schůzku s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem a komisařem pro rozšíření Evropské unie Günterem Verheugenem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Temelín

Zatím není známo, zda kabinet vybavil premiéra mandátem dále jednat o některých sporných bodech nebo naopak z nynějších pozic neustupovat. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová při odchodu z Kramářovy vily, kde ministři jednali, odmítla sdělit detaily vládního usnesení. Řekla jen, že přijatý text se jen v drobnostech liší od návrhu, který přinesl ministr zahraničí Jan Kavan.

Vicepremiér Pavel Rychetský doufá, že se podaří problém Temelín obě stranám definitivně uzavřít - nejlépe hned ve čtvrtek, aby se předešlo hlavně politickým komplikacím u našich jižních sousedů. "Je to opravdu v zájmu České republiky, je od toho odvislé uzavření kapitoly energetika, ale je to důležité zejména proto, aby se uzavřelo toto jednání dřív, než se rozpoutá eventuální pokus o referendum, což by znemožnilo politickým a státním reprezentacím Rakouska jakékoliv další jednání," uvedl Rychetský. Brusel se zítřejší schůzkou Zemana, Schüssela a Verheugena podle posledních informací napevno počítá.

V čem kompromisní znění dokumentu spočívá, nechtěl zatím vicepremiér prozradit, naznačil nicméně alespoň jeho podstatu. "Rakouská strana by už měla vyslovit přesvědčení, že máme svým způsobem nejbezpečnější atomovou elektrárnu v podobě Temelína. Na druhé straně by měla česká strana měla přistoupit na závazek i v budoucnu ji přizpůsobovat a budou-li nějaké společné evropské parametry, tak přistoupit na zdokonalování této ochrany."

Spolkový kancléř Wolfgang Schüssel odjíždí do Bruselu podle vlastního vyjádření s cílem dohodnout maximální nukleární bezpečnost. Bude považovat právně závazné zakotvení sedmi požadavků na zvýšení bezpečnosti reaktoru a 21 bodů týkajících se zlepšení vlivu elektrárny na životní prostředí. Dohoda o jejich splnění by měla být součástí kapitoly energetika.

Přeseda rakouského parlamentu, člen opoziční sociální demokracie Hans Fischer vkládá do čtvrtečního českorakouského jednání značné naděje. "Přeji spolkovému kancléři při rozhovoru všechno nejlepší, protože je to šance pro Rakousko," řekl Fischer.

Setkání v Bruselu vyvolalo u našich jižních sousedů bouřlivou diskusi. Mluvčí opozičních sociálních demokratů Uli Simová řekla, že že vládní lidovci se divoce rozhodli uzavřít proces z Melku a tím kapitolu energetika. Představitelé strany Zelených označují zítřejší krok rakouské vlády za planý kompromis. Ekologické organizace Global 2000 a Greenpeace tvrdí, že tajná diplomacie spolkové vlády je důvodem obávat se nejhoršího.

Mluvčí hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer oznámil Českému rouhlasu, že se spolu s odpůrci atomu ze Salcburku a Dolního Rakouska spontánně rozhodli uspořádat ve čtvrtek večer protestní shromáždění na hraničním přechodu Wullovitz. Pokud budou mít signály, že představitelé Rakouska uzavírají s českou stranou dohodu, zablokují na hodinu hranice.

Marie Woodhamsová, Pavla Kvapilová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme