Vláda přijala návrh zákona o referendu

Vláda dnes schválila další z návrhů ústavního zákona o referendu. Návrh předpokládá, že lidové hlasování by se mělo týkat především základních otázek vnitřní nebo zahraniční politiky státu včetně vstupu České republiky do Evropské unie. Podle vicepremiéra Pavla Rychetského nebude možné referendem přijímat změny, které se týkají demokratické podstaty státu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předmětem referenda zároveň nesmějí být otázky, které by směřovaly k omezení ústavních lidských práv a svobod, nebo rozhodnutí, jež by byly v rozporu s mezinárodními závazky České republiky. Předmětem referenda také podle vládního návrhu nesmí být otázka snížení daní či jiných veřejných poplatků, ustanovování osob do funkcí, či zasahování do moci soudní a zákonodárné.

Návrh mimo jiné předpokládá referendum o vstupu ČR do Evropské unie. "Návrh má umožnit občanům ve zvlášť závažných případech přímý výkon státní moci, řekl tiskový mluvčí kabinetu Libor Rouček. Referendum by měl vyhlašovat prezident, a to na návrh některé z komor parlamentu, vlády nebo na základě petice nejméně 300.000 občanů.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme