Vláda přijala politiku územního rozvoje

Vláda otevřela cestu pro výstavbu strategických staveb. Politika územního rozvoje zahrnuje podmínky pro významné dopravní nebo energetické stavby - jako jsou stavby dálnic, obchvatů nebo jaderných elektráren.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer

Jan Fischer | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Kabinet tak otevřel cestu výstavbě strategických staveb, a to jak v oblasti dopravy, tak i energetiky. Dokument se týká například výstavby dálnice D11 z Hradce Králové ve směru na Jaroměř nebo dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic. Zahrnuje také záměr výstavby paralelní vzletové a přistávací dráhy na letišti Praha-Ruzyně. Počítá také s rozšířením výroby elektřiny v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.

Podle premiéra Jana Fischera současný materiál nebude v žádném případě blokovat rozhodování dalších vlád: "Ta politika územního rozvoje nepředjímá žádné fatální rozhodnutí, které by bránilo dalším vládám ve svobodném rozhodování, co kde bude reálně postaveno."

Dokument, který je pro územní plánování v Česku klíčový, má ale řadu odpůrců. Například loni k němu vládě zaslalo své negativní připomínky na devět tisíc občanů i starostů obcí, kterých by se měly plánované stavby dotknout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání vlády o územním rozvoji shrnuje reportérka Věra Masopustová

Sdružení, jako je například Ekologický právní servis, požadovalo odložení a dopracování dokumentu. Původně se materiál měl projednávat už v minulých dnech, na žádost ministerstva životního prostředí ho ale přesunuli na dnešek.

K tématu si můžete také přečíst:
V Česku se rozhodne o úložišti jaderného odpadu do roku 2025
Lidé z Cejle na Jihlavsku jasně odmítli úložiště jaderného odpadu
Lidé z Hubenova a Dvorců na Jihlavsku odmítli stavbu úložiště jaderného odpadu
Obavy z jaderného úložiště jsou zbytečné, tvrdí experti
Obce na Klatovsku odmítly úložiště jaderného odpadu

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme