Vláda přijala strategii proti sociálnímu vyloučení

Vláda dnes přijala strategii boje proti sociálnímu vyloučení, kterou předložila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Na přípravě se podílela také Agentura pro sociální začleňování. Strategie byla výsledkem jednání s jednotlivými ministerstvy a vztahuje se k letům 2011 až 2015.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna | Foto: Filip Jandourek

Odborníci na materiálu pracovali více než rok a na jednání kabinetu se dostal právě v době, kdy sever Čech sužují sociální nepokoje.

Obsáhlý materiál podle Šimůnkové na rozdíl od jiných návrhů řeší sociální vyloučení jako takové a nesoustředí se jen na vybrané skupiny obyvatel. Konkrétní opatření, týkající se například vzdělání, zaměstnanosti, bydlení nebo bezpečnosti, si pak mají financovat sama ministerstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček přibližuje schválenou strategii

„Ústřední pilíř strategie se nachází ve vzdělávání, v jakési podpoře mezigenerační změny. Opatření na vzdělávání je tam 33 a v podstatě redukují existenci praktických škol. To znamená, že děti se sociálním znevýhodněním už by v žádném případě neměly končit v praktických školách,“ vysvětluje ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Důležitá je podle něj také navrhovaná součinnost s orgány sociálně-právní ochrany dětí. Děti, které mají problémy v rodinách a nepřipravují se na školní docházku, by tak mohly být v rámci prevence odebrání do náhradní péče zařazeny do předškolní přípravy.

„Ve strategii je také opatření, které říká, že tam, kde jsou větší počty lidí, kteří žijí v sociálním vyloučení, budou moci být orgány sociálně-právní ochrany posíleny v počtu pracovníků, to je velice důležité,“ upřesňuje Šimáček. Dostupnější by prý měli být také sociální pracovníci v terénu.

Strategie řeší i otázky bezpečnosti

Zavádění strategie je během na dlouhou trať, Šimáček si ale myslí, že reálné výsledky by se mohly dostavit již v dohledné době:

„Myslím si, že vláda nemohla udělat lepší krok jako odpověď na současné nepokoje na Šluknovsku a také v prevenci případného šíření těchto nepokojů.“

Zdůrazňuje například otázky bezpečnosti, které strategie řeší. Vzniknout by tak měly koordinační týmy, na nichž se budou podílet úřady i policejní složky. Ty budou mít za cíl preventivně působit proti zhoršení bezpečnostní situace.

„Dalším velice důležitým opatřením je v tuto chvíli jednak výzkum rozšíření lichvy a nelegálních praktik souvisejících se sociálně vyloučenými lokalitami, a na to navazující vznik specializovaného týmu policistů, kteří budou metodicky pomáhat při vyšetřování lichvy,“ dodává.

Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme