Vláda připravila plán sjednocení systému péče o ohrožené děti

Děti by už neměly končit v ústavech - umožnit to má národní plán péče o ohrožené děti na následující dva roky, který dnes projednává vláda. Projekt, který připravil ještě exministr práce a sociální věcí Petr Nečas, má zajistit sjednocení a zkvalitnění této péče. Ta byla dosud roztříštěná mezi několik ministerstev.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šťastná rodina

Šťastná rodina | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Nový systém péče o ohrožené děti by měl dávat přednost rodinnému prostředí před ústavní péčí. Česká republika je totiž dlouhodobě kritizována Evropskou unií za vysoký počet dětí v ústavech. Rozšířit a profesionalizovat se má pěstounská péče. Mnohem více pozornosti by se mělo v budoucnu věnovat také preventivní práci s rizikovými rodinami tak, aby nemusely být děti odebírány rodičům a umísťovány do ústavů. Sociální pracovníci by měli v budoucnosti řešit situaci problematických rodin a ohrožených dětí pomocí takzvaných individuálních plánů. Nově by už také neměli působit jako úředníci, ale jako terénní pracovníci. Zvýšit by se měl jejich počet, dosud připadá na jednoho více než 300 případů.

Jak v Ranním interview Radiožurnálu řekla ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková, jejich organizaci nikdo k jednání nepřizval. "Snad se tam dává větší důraz na náhradní rodinnou péči před ústavní péčí, ale je v tom velký problém, protože není dostatek pěstounských rodin ani pro děti tzv. právně volné nebo o které rodiče nemají zájem, natož pro děti, o které rodiče sice zájem mají, chtěli by se starat, ale nemají s nimi kde bydlet," uvedla Vodičková. Podle ní by v plánu neměl chybět institut sociálního bydlení. "Sociální bydlení je ve všech státech, i v USA. Tam, když rodina přijde o bydlení, tak jim stát zaplatí motel. U nás zaplatí stát dětem ústav," řekla Vodičková.

Šárka Slezáková, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme