Vláda pro nový památník v Letech u Písku

Předseda vlády Mirek Topolánek má v ruce reálný investiční záměr na romský památník v Letech u Písku. Předložili mu ho před několika týdny jihočeští Romové. Topolánek to oznámil v Českých Budějovicích s tím, že to považuje za důstojné vyústění mnohaleté diskuse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek obce Lety | Foto: Jan Rosenauer

Žádná vláda totiž nenašla dost peněz na přemístění vepřína. Nemá na to ani ta nynější - proto by se na financování projektu měli podílet všichni zainteresovaní a není vyloučeno i vypsání veřejné sbírky.

"I kraj a krajská reprezentace tento záměr podporuje a teď musíme pouze najít jen určitý konsensus z hlediska financování a mohli bychom vyřešit jeden trochu psychologický problém, který nám nedělá dobré jméno ani doma, ani v zahraničí. Ta finanční rozvaha je řádech milionů, případně desítek milionů, ne více."

Někteří Romové ale o žádný památník nestojí, říká prezident Výboru pro odškodění romského holocaustu Čeněk Růžička: "Tak jak je nouzově pohřebiště vedle té stávající prasečí farmy upraveno, tak na tom nebudeme nic měnit. My tam nehodláme stavět žádné památníky. Vůbec. V Letech a tamtěch místech žádný památník stát nemůže. My jenom požadujeme, aby prasečák z místa, kde romští vězňové žili, tak aby ho odstranili. Nic víc!"

V Letech stával v roce 1942 sběrný tábor, v němž zahynulo přes 300 Romů. Další byli transportováni do koncentračního tábora v Osvětimi. Na místě tábora nyní stojí velkokapacitní vepřín. Minulá vláda se loni po letech sporů v červnu zavázala, že vepřín přestěhuje a na jeho místě postaví památník.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme