Vláda pro přímou volbu prezidenta a omezení imunity

Prezidenta by napříště neměl volit parlament, ale přímo občané. Předpokládá to rozsáhlá novela Ústavy, kterou dnes schválila vláda. Kabinet je také pro omezení imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců. Ministři tak chtějí splnit část svého programového prohlášení, které přijali před necelým rokem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Přímá volba prezidenta by podle vládního návrhu měla být tříkolová. "Třetí kolo je jenom pro ten absurdní případ, že by náhodou i ve druhém kole kandidáti, kteří do něj postoupili, získali úplně stejný počet hlasů," dodává Rychetský.

Kandidáty by podle vládních předpokladů mohlo navrhnout buď dvacet poslanců, skupina nejméně deseti senátorů, nebo občan starší osmnácti let, který svoji nominaci podpoří peticí s deseti tisíci podpisy.

Vicepremiér Rychetský si ale nemyslí, že by vláda mohla se svým návrhem na změny Ústavy v parlamentu uspět. Bere ho proto spíše jako další z podkladů k diskuzi o možných ústavních změnách.

Poslanci a senátoři by měli nově ztratit mandát, když je soud pošle do vězení za úmyslný trestný čin a rozsudek nabude právní moci. Další změna se podle vicepremiéra Pavla Rychetského týká případu, kdy sněmovna nebo senát odmítnou vydat svého člena k trestnímu stíhání. "Dnešní dikce Ústavy říká, že v takovém případě je jeho trestní stíhání navěky odstraněno. Navrhujeme odstranění slov ´navěky´ s tím, že je nahrazujeme slovy ´po dobu trvání mandátu´," vysvětlil Rychetský.

Kabinet je také pro rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu i na hospodaření krajů či využití státních dotací. Novela upravuje i některé kompetence hlavy státu či rozšiřuje okruh zákonů, u kterých sněmovna nemůže přehlasovat Senát

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme