Vláda pro profesionalizaci vojska

Vláda přijala návrh armádní reformy, která by měla směřovat k profesionalizaci českého vojska. Místopředseda kabinetu a šéf ČSSD Vladimír Špidla má nyní dva měsíce pro získání podpory ostatních politických stran v parlamentu. Podle návrhu by česká armáda měla být asi za deset let plně profesionální a měla by mít zhruba 35 tisíc vojáků a asi 10 tisíc civilních zaměstnanců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní principy reformy jsou přijatelné i pro prezidenta Václava Havla, který se jako vrchní velitel ozbrojených sil jednání ministrů účastnil. Prezident považuje reformu za dobře myšlenou s velmi dobrými základy a sympatickýmu rysy. "Samozřejmě je tam ještě bezpočet věcí, o nichž mohou být diskuze," dodal. Prezident brzy k tématu reformy vojska svolá na Pražský hrad schůzku špiček všech parlamentních stran s výjimkou komunistů. Havel ale upozorňuje, že reforma ruší jen základní vojenskou službu a branná povinnost zůstane zachovaná. Podle Havla je to dobře, protože se nezruší vztah občanů k obraně vlastního státu. "Já osobně si to představuji tak, že v určitém věku se každý občan podrobí odvodu u civilní instituce, bude zjištěno, jestli je zdravotně a psychologicky v pořádku, a potom mu bude nabídnuta smlouva buďto na službu v profesionální armádě nebo v záloze."

Jak v Otázce dne ČRo 1 - Radiožurnálu podotkl ředitel politického odboru prezidentovy Kanceláře Pavel Fischer, podle něho není profesionální vojsko jediným cílem, který by reforma měla sledovat. "Reforma armády by měla být takovým velmi globálním pohybem k ozbrojeným silám moderním, mobilním. A mám za to, že profesionalizace je pouze jedním z aspektů této reformy", poznamenal Pavel Fischer. Zároveň připomněl, že při reformě nelze opomíjet součinnost se Severoatlantickou aliancí. Zdůvodnil to tím, že máme malou zkušenost z velkých bojových operací.

Reforma armády by neměla zvýšit roční náklady resortu obrany. V následujícím půl roce se nad materiálem povedou politické diskuse, které jsou nutné kvůli dlouhodobým záměrům. Výši armádního rozpočtu potvrdil premiér Miloš Zeman: "Náklady na profesionální armádu rozhodně nebudou znamenat překročení povolené hranice 2,2 procenta hrubého domácího produktu." Armáda podle něj v některých případech bude muset hledat i vnitří rezervy, například odprodejem přebytečného majetku.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík kvůli reformě ozbrojených sil přislíbil přehodnocení jednotlivých projektů. Jak uvedl, nebude požadovat nárůst nákladů na obranu proti současnému stavu. "Cítím vysokou odpovědnost jako člen vlády za ostatní oblasti života české společnosti a myslím si, že reformovaná armáda bude v budoucnu levnější." Co se týká celkové situace vzdušných sil, jejichž projekty - například nákup stíhaček L-159 - jsou dražší než reforma celé armády, hodlá ministr vládu informovat do konce října samostatným materiálem.

Opozičně smluvní ODS reformu armády schvaluje, narozdíl od sociálně demokratické vlády od reformy vojska snížení nákladů neočekávají. Podle stínového ministra obrany Petra Nečase budou nejvíce stát změny týkající se lidského potenciálu v ozbrojených silách. Studie ODS hovoří v této souvislosti až o padesáti procentech veškerých výdajů. Jak Nečas upřesnil, bude zásadní personální restrukturalizace resortu spojená s přechodšm k profesionální armádě znamenat propuštění 20 až 25 tisíc lidí. "Bude proto nuté připravit podrobné sociální a rekvalifikační programy," dodal.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme