Vláda pro výběrové řízení na stíhačky

Vláda dnes uložila ministru obrany Vladimíru Vetchému, aby do konce listopadu ve spolupráci s dalšími třemi ministry vypsal výběrové řízení na víceúčelové taktické nadzvukové letouny pro českou armádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vetchý po jednání kabinetu novinářům řekl, že do konce října má společně s ministry financí, průmyslu a obchodu a zahraničí dopracovat zadávací dokumentaci k tendru. Do konce října by tak podle něj mělo být mimo jiné jasné, zda se výběrové řízení bude týkat 24 či 36 letadel. Vetchý odhaduje, že západní firmy budou mít na předložení nabídek zhruba pět měsíců, dalších tři až pět měsíců bude trvat vyhodnocení tendru. Vláda by tak mohla v druhé polovině příštího roku rozhodnout, od koho stíhačky koupí. Podle Vetchého však nákup nových nadzvukových letounů ještě není definitivní. Pokud by žádná z nabídek vládě nevyhovovala, mohlo by se stát, že armáda stíhačky nenakoupí, připustil ministr.

Zatím podle něj vláda předpokládá, že takzvané offsetové programy, díky nimž by se náklady na letouny vrátily prostřednictvím zahraničních investic do českého průmyslu, by měly dosáhnout výše 150 procent ceny letounů. Orientační cenu letounů odhadl Vetchý na 100 miliard korun.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme