Vláda projedná možnosti zmírnění dopadů sucha. To letošní je nejhorší za 12 let

Způsoby, jak zmírnit projevy sucha na Českou republiku, budou hledat ministři na dnešním výjezdním zasedání vlády v Ostravě. V Ranním interview ministr zemědělství Marian Jurečka zdůraznil potřebu zadržování většího množství vody v krajině. Současné sucho je nejhorší za uplynulých 12 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Jurečka

Marian Jurečka | Foto: Filip Jandourek

„I v České republice se budou projevovat důsledky klimatických změn. V některých částech země, jako je jižní Morava, bude ubývat srážek. A my se na to musíme připravit,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Budeme dnes jednat o koncepci co udělat pro to, abychom zadrželi vodu v krajině, abychom ji pokud možno udrželi velkými i malými opatřeními, jak se přizpůsobit a připravit na klimatické změny třeba v oblasti zemědělství,“ dodal Sobotka.

„Tento materiál popisuje soubor více než 50 opatření,“ doplnil v Ranním interview Radiožurnálu ministr zemědělství Marian Jurečka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zemědělství Marian Juračka probral v Ranním interviev jedno z témat vlády - boj proti suchu

„Máme předložit vládě, zda by v některých obcích, katastrech, neměly vzniknout ještě nějaké akumulační nádrže, kde bychom byli schopni zadržovat vodu a potom navyšovat průtoky právě v období sucha. Dneska vidíme Berounku, která je naprosto bez vody.“

Kroky, které nyní zavádějí obce, například zákazy zalévání zahrad, napouštění bazénů, považuje Jurečka až téměř na konci řetězce.

Lépe využít dešťovou vodu

„Byl bych rád, abychom udělali opatření, aby k těmto (krokům obcí, pozn. red.) nemuselo docházet. Mám na mysli opatření, která se týkají zlepšení manipulace s dešťovou vodou.“

„Aby nově vznikající stavby měly nádržní systémy, aby vodu dokázaly zadržet a potom v těchto obdobích poskytnout. Například na zalévání nebo napouštění různých nádrží a podobně.“

Extrémní sucho je teď na 40 procentech našeho území. Jurečka mluvil i o možnostech vodohospodářů, jak situaci ovlivnit.

Česko se potýká s extrémním suchem, některé přehrady mají minimum vody

Číst článek

„Na tocích, kde máme nádrže, víceméně neklesly průtoky pod minimální průtoky stanovené vodohospodářským manipulačním řádem. Ale samozřejmě máme toky, kde nemáme šanci regulovat průtok, protože tam prostě žádná nádrž není.“

„Soubor opatření začíná od hospodaření zemědělců v krajině, od pozemkových úprav v katastrech. Protože tady můžeme mít i velice drobné stavby, rybníky, zalesnění v některých lokalitách, které pomůže k zadržení vody,“ poznamenal Jurečka.

Úvahy o speciálním fondu pro nepojistitelná rizika

Mezi oblasti, kde zemědělce nejvíce trápí sucho, jsou Žatecko a jižní Morava.

„Máme definovaný způsob, kdyby se spouštěl mechanismus speciálního fondu pro pojištění nepojistitelných rizik. Ale v tomto okamžiku ještě nenastalo. Ale budeme to monitorovat.“

„Pokud by se prokázalo při dalším průběhu žní, že opravdu došlo k výraznému poklesu výnosů kvůli suchu, tak o tom můžeme případně hovořit,“ poznamenal v Ranním interview Radiožurnálu ministr zemědělství Marian Jurečka.

Suchem trpí i městská zeleň. Zalijte strom či keř, vyzývá novojičínská radnice

Číst článek

Rybník Jarval na začátku údolí Rudolfovského potoka. | Foto: Jaroslav Valevský ml.

Lenka Jansová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme