Vláda projedná návrh na zavedení koncesí na alkohol

Vláda projedná návrh zákona o povinném značení lihu. Reaguje tak na loňskou aféru s pančovaným alkoholem, kdy přidaný metanol zabil čtyři desítky lidí. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce na prodej lihovin zavést koncese.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Prezident Hospodářské komory Petr Kužel ale zavedení koncesí nepovažuje za dobrý nápad.

„Nevím, jestli koncese na alkohol je krok úplně správným směrem. Myslím si, že velmi dobrý systém mají nastaven na Slovensku, kde ten, kdo prodává alkohol, již dopředu nějakému orgánu sděluje, od koho odebírá, jaký alkohol odebírá. A nikdo ho neomezuje, jestli má vzít 20 lahví nebo jednu láhev,“ říká Petr Kužel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl Bedřich Danda, náměstek ministerstva průmyslu a obchodu a předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Bedřich Danda zavedení koncesí chválí. „Princip je jednoduchý. Zavádí se koncesovaná živnost na prodej těchto lihovin. Podnikatel, který do dneška prodával lihovinu, si musí zajít na živnostenský úřad, bude mu vydána koncese a po jejím právním nabytí může začít lihoviny prodávat.“

Administrativní zátěž podle něj nebude velká. „Vzhledem k tomu, co všechno se tady odehrálo, je to malá zátěž,“ říká. Zájemci o koncesi musí splňovat v zásadě pouze všeobecné podmínky. „Věk 18 a víc, bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům. Další podmínky stanovené nejsou, je to tedy velmi jednoduché,“ vysvětluje Danda.

Svaz obchodu ovšem upozorňuje, že pokud se budou přidělovat koncese například bez kontroly účetnictví, nová povinnost nebude znamenat nijak zásadní ránu pro černý trh.

Vláda chce zavést i povinnost kauce

Zavedení koncesí podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky problémy s černým trhem nevyřeší, protože se budou udělovat prodejcům bez podmínek. "My jsme navrhovali do přidělování koncesí zahrnout podmínky. Než by prodejce dostal koncesi, musel by projít kontrolou účetní evidence, placení daní a zda eviduje tržby," říká Juračka.

„Žádná právní forma nezabrání tomu, aby podvodník udělal podvod, s tím se musíme smířit. Ale je to určité ztížení. A co se týče evidence, v dnešním právním principu už mají některé orgány právní moc, získat tyto doklady. Už dnes je možnost, aby Česká obchodní inspekce nebo živnostenský úřad do firmy vstoupily a požadovaly doklady o nabytí zboží,“ tvrdí Danda.

Dalším opatřením proti pančovanému alkoholu by měl být zákon o povinném značení lihu a také povinnost výrobců a prodejců složit několikamilionovou kauci, aby mohli podnikat. I o tom bude vláda dnes jednat.

Prodej lihovin se loni vinou metanolové aféry snížil. V maloobchodech odbyt klesl o 9 procent, v restauracích o 11. Podle Unie výrobců a dovozců lihovin pokles postihl všechny druhy lihovin - nejvíce zasáhl vodku.

Michal Drtina, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme