Vláda projedná novelu zákona o loteriích navrženou Prahou

Praha znovu navrhuje, aby se stejná pravidla, která platí pro povolování a provozování výherních automatů, vztahovala i na videoloterijní terminály. Novelu zákona o loteriích, kterou vypracovalo vedení Prahy, a která předpokládá omezení počtu všech druhů těchto přístrojů, dnes projedná vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nonstop herna

Nonstop herna | Foto: Tomáš Adamec

V současnosti mohou samosprávy regulovat jen výherní automaty a o takzvaných videoloterijních terminálech rozhoduje ministerstvo financí. Právě to Praze dlouhodobě vadí a chce podmínky pro všechny přístroje zrovnoprávnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Primátor Teplic Jaroslav Kubera a výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech ve Světě o desáté.

„Praha ani městské části nerozhodují o tom, kde herny mohou nebo nemohou být umístěny. O tom, kde jsou herny umístěny, rozhoduje pouze a jenom v případě výherních terminálů ministerstvo financí,“ řekl například starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský.

Argumentuje přitom tím, že klasické výherní přístroje stále častěji nahrazují interaktivní videoterminály a obce a města nemají možnost, jak je regulovat.

Podle sekretáře Unie herního průmyslu Andreje Čírtka by ale novela na trhu i tak způsobila rozdíly.

„U výherních hracích přístrojů má ten, kdo je provozuje, povinnost složit kauci dva miliony korun. U videoloterijních terminálů je ta povinnost již 50 milionů korun. U výherních hracích přístrojů je doba povolení jeden rok a v případě, že by platila pražská novela, by se tato doba týkala i videoloterijních terminálů, ale vzhledem k výši té investice by se de facto jednalo o periodu, která by nemohla zaručit tomu, kdo podniká s videoloterijními terminály ochranu investice, kterou učinil,“ řekl Andrej Čírtek.

Rozdílné zkušenosti obcí

Jen v Praze je videoterminálů více než šest tisíc. Zkušeností obcí s nimi jsou různé.

„Já jsem radním v Říčanech u Prahy. Tam s nimi nemáme příliš mnoho negativních zkušeností, protože tam není skoro žádná nezaměstnanost. Odvody, které dostáváme, dáváme zpětně do sportu, do kultury, do sociálních záležitostí,“ řekl místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech.

Oproti tomu starosta osmitisícového Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl mluví jinak.

„Problémy, které vyvolávají herny obvykle s celonočním provozem, jsou obrovské. Chodí do nich nižší příjmové skupiny. Roste nám tak kriminalita a veřejný nepořádek na ulicích,“ uvedl.

Šance na úspěch

Podle předsedy senátního ústavně právního výboru a primátora Teplic Jaroslava Kubery z ODS nemá opakovaná snaha hlavního města na prosazení novely zákona o loteriích šanci na úspěch. Domnívá se, že úspěch bude mít teprve vládní návrh vypracovaný odborníky.

Zákon, který by dovolil obcím omezovat počet videoloterijních terminálů, schválili v uplynulých měsících poslanci i senátoři, vetoval ho ale prezident, kterému vadily chyby v tomto zákoně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel odboru Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Karel Korynta

„Ten zákon byl právně naprosto špatný. Bylo to jen populistické gesto,“ řekl Jaroslav Kubera. „To je tak vážná věc, že skutečně takový zákon by měla připravit vláda. Nemůže být stanoven amatérsky,“ řekl dodal Kubera ODS.

S tím víceméně souhlasí i výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech. „Je zapotřebí vytyčit mantinely a na základě nich by mělo ministerstvo vypracovat normální standardní návrh,“ poznamenal Jech.

„Také se přikláním k tomu, abychom napsali komplexnější novelu. Na té už pracujeme. Měli jsme už jedno setkání s asociacemi provozovatelů. Následovat bude v září další. Rádi bychom byli, aby byla nějaká shoda," řekl ředitel odboru Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Karel Korynta.

Komplexní návrh si podle něj vyžaduje zcela nový zákon. „Protože ten původní je z roku 1990 a nové technologie ho už zcela překonaly," podotkl Korynta. Nový zákon by tak mohl být hotový v roce 2012 až 2013.

Ondřej Černý, Václava Marešová, Milada Richterová, Petr Král, ak, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme