Vláda projedná novelu zákona o NKÚ

Dostane Nejvyšší kontrolní úřad náhubek nebo víc pravomocí? Novela, kterou dnes projednají ministři, by mohla přinést obojí. Úřad by podle ní mohl nově kontrolovat hospodaření obcí a krajů. Podle dosavadního znění ústavy mohl prověřovat jen, jak nakládá s majetkem stát a nakolik se plní státní rozpočet. Navíc by NKÚ mohl prověřovat také hospodaření dalších institucí - zdravotních pojišťoven, České televize, Českého rozhlasu nebo veřejných vysokých škol. Zároveň se ale ozývá kritika, že novela zmenší nezávislost úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

Kontroly by měly snížit korupci a zvýšit dohled nad veřejnými zakázkami. Kraje, města i obce jsou proti. Jsou prý pod dostatečnou kontrolou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projednávané novele mluvili na Rádiu Česko prezident NKÚ František Dohnal a Jaromír Jech, výkonný místopředseda Svazu měst a obcí

Změnu navrhuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Platit má od příštího roku. Podobně to funguje i v dalších státech Evropské unie – Polsku, Rakousku, Slovinku, Portugalsku nebo Španělsku.

„Domnívám se, že znění, které má dnes vláda projednat, nás nijak výrazněji neposunuje směrem k mezinárodním standardům. To je dlouhodobý problém v České republice. Zákon, který vznikl v roce 1993 v mnohých ohledech mezinárodní standardy nerespektoval a nerespektuje dodnes,“ říká prezident NKÚ František Dohnal a pokračuje:

„Standardy říkají, jaký okruh veřejných výdajů má NKÚ kontrolovat, jaký má mít přístup k informacím. Jsou to principy, které jsou všeobecné a mají je všechny státy, které nejvyšší kontrolní instituce mají. Každá podle svých podmínek a potřeba, ale základní věci zůstávají stejné.“

Podle něj nejde novela tak daleko, jako jdou mezinárodní standardy. „Na první pohled se zdá, že změna, která je navrhována, rozšíří kompetence NKÚ, ale při bližším pohledu se ukazuje, že se nic zásadního nestane,“ dodává Dohnal.

„Drtivá většina starostů se nebrání kontrolám. Kontrol již nyní máme celou řadu,“ uvádí Jaromír Jech, výkonný místopředseda Svazu měst a obcí.

„Jak chcete kontrolovat například účelnost vynaložených prostředků, když se samospráva rozhodne na základě výsledků voleb. To je samo o sobě dost problematické a v tom vidíme, že by mohla být ohrožena samotná podstata fungování samosprávných obcí.“

Markéta Bartošová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme