Vláda projedná novelu zákoníku práce. Má přinést zásadní změny

Zpružnit pracovní trh a motivovat firmy k vytváření nových míst - to má přinést novela zákoníku práce. Dnes ji bude schvalovat vláda. Norma například mění rozsah práce na dohodu, výši odstupného při propouštění nebo délku zkušební doby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda ČR | Foto: Tomáš Adamec

Předloha z dílny ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) například zvyšuje limit pro dohody o provedení práce z dosavadních 150 na 300 hodin ročně.

Norma zároveň prodlužuje zkušební dobu u vedoucích a klíčových pracovníků na šest měsíců, u ostatních by neměla přesáhnou tři měsíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce Jaromír Drábek v Ranním interview Radiožurnálu

Pokud firma se zaměstnancem výslovně nesjedná dobu trvání pracovního poměru, bude podle novely na dobu neurčitou. Na dobu určitou by pak neměla přesáhnout tři roky a u stejného podniku by se neměla opakovat víc než dvakrát.

Předloha také mění výši odstupného, která by se nově mohla řídit počtem odpracovaných let a také rozšiřuje výpovědní důvody například o hrubé porušení nemocenské.

Jak ministr Drábek řekl v Ranním interview Radiožurnálu, dnes za porušení léčebného režimu neexistuje adekvátní sankce.

Jaromír Drábek | Foto: Filip Jandourek

„V tuto chvíli pokud zaměstnavatel nebo správa sociálního zabezpečení zjistí, že dotyčný nedodržuje léčebný režim, že například nemá vycházky, a přitom pracuje někde u souseda na zahradě nebo si maluje byt, tak jediná sankce, která existuje, je odebrat mu tu dávku a nebo mu dát pokutu. A to samozřejmě není dostatečně odstrašující penalizace,“ uvedl Drábek a na adresu nového zákoníku také poznamenal:

„Je prostě potřeba, aby pracovně právní vztahy byly postaveny na zásadě, že kdo se chová podle pravidel, ten je zvýhodněn, a kdo se nechová podle pravidel, zvýhodněn není.“

Novelu zákoníku kritizují odbory, výhrady má i opozice. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vládě vyčítá, že o zákoníku dostatečně nejednala ani se sociálními demokraty, ani s odbory.

„Pro sociální demokracii bude velmi důležité stanovisko tripartity – jak zaměstnavatelů, tak zástupců zaměstnanců. A v situaci, kdy odbory nebudou srozuměny s touto novelou zákoníku práce, jako to v tuto chvíli vypadá, pak si nedokážu představit, že by tato věc měla být projednávaná na půdě sněmovny,“ uvedl Sobotka.

Podle něj je potřeba, aby proběhlo jednání mezi vládou a opozicí. „Jinak změny mohou být pouze dočasné a po příštích volbách se zase tyto systémy budou muset korigovat,“ dodal.

Věra Pfeifferová, mta, Martina Spěváčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme