Vláda projedná občanský soudní řád, popáté bude řešit loterijní zákon

Vláda dnes projedná návrh novely občanského soudního řádu. Jednou ze změn má být zpřísnění podmínek pro podání dovolání. Podle ministerstva spravedlnost se pak Nejvyšší soud bude zaobírat jen skutečně závažnými případy. Zákonodárci se také popáté vrátí k loterijnímu zákonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud, jednací síň (ilustrační foto)

Soud, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Dnešní konstrukce umožňuje podat dovolání každému, v jehož věci rozhodl odvolací soud jinak než okresní soud. To podle našeho názoru ještě nemusí zakládat přípustnost dovolání, neboť to samo o sobě neznamená ani to, že posuzovaná otázka je závažná, ani to, že odvolací soud rozhodl špatně,“ vysvětlil náměstek ministerstva spravedlnosti František Korbel.

Nově bude možné obrátit se na Nejvyšší soud, jen pokud podobnou věc už dříve neřešil, rozhodl ji nejednoznačně anebo jeho rozhodnutí nižší instance nerespektovala. Zároveň se lhůta pro podání dovolání zkracuje na polovinu. Advokát bude moci pravomocný rozsudek napadnout do jednoho měsíce.

Novela výrazně zkrátí lhůtu i u samotného Nejvyššího soudu, otázku přípustnosti bude muset rozhodnout do šesti měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministerstva spravedlnosti František Korbel přiblížil navrhované změny v občanském soudním řádu

„Průměrná doba vyřizování dovolání v civilních věcech je zhruba rok a půl, v některých případech i déle. To je opravdu příliš dlouho,“ říká František Korbel a dodává:

„Musíme si uvědomit, že dovolání je mimořádný opravný prostředek, který se podává po právní moci rozsudku a celou dobu, po kterou se vyřizuje, žijí obě strany v určité právní nejistotě, zda jejich pravomocný rozsudek nebude ještě zrušen.

Loterijní zákon jde do vlády již popáté

Kromě novely soudního řádu má vláda na programu i novelu sázkového zákona. Projednávat jej bude už popáté. Novela má zpřístupnit hazard i zahraničním provozovatelům, ti ale budou muset mít sídlo a kamennou pobočku pro registraci hráčů v Česku.

Právě tato povinnost ale narazila v legislativní radě vlády. Podle ní odporuje evropskému právu a vystavila by zemi hrozbě arbitráží. Novelou by ze zákona měla vypadnout i definice karetních turnajů, které se obávali například hráči hospodského mariáše.

Podle jednoho z výkladů totiž i tato lidová zábava měla spadat pod ohlašovací povinnost, přičemž zákonné podmínky byly pro mariášníky téměř nesplnitelné.

Martin Drtina, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme