Vláda projedná protikorupční balíček

Vláda dnes bude jednat o protikorpučním balíčku. Opatření, která mají vést ke snížení korupce, se dělí na dvě základní části. První tvoří operativní opatření ministerstva vnitra a nejvyššího státního zastupitelství. Oba orgány se zaměří na všechny zásadní podezřelé kauzy, které nebyly dostatečně dořešeny. Druhým celkem jsou exekutivní opatření. Jejich cílem je posílit transparentnost velkých státních zakázek

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce

Korupce | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle ministra vnitra Martina Peciny by do druhého celku mělo patřit i prověřováni členů komisí, které budou rozhodovat o výběrových zakázkách nad pět set milionů korun. Národní bezpečnostní úřad by prověřil současné členy nejen těchto komisí, ale i jejich kolegů u menších zakázek zadávaných resorty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr vnitra Martin Pecina k protikorpupčnímu balíčku

Jako další krok proti korupci vidí ministerstvo vnitra kromě jiného zavedením institutu korunního svědka a agenta provokatéra. V praxi by to znamenalo, že pachatel by za spolupráci s policií dostat nižší trest. Korunní svědek, stejně jako protikorupční agent, mohou podle ministra vnitra Martina Peciny velmi výrazně pomoci v práci policie. Budou mít také velmi silný preventivní účinek. Oběma instituty se ministr vnitra Martin Pecina inspiroval praxí v jiných zemích.

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka tvrdí, že korupce je zásadní problém, který nás připravuje o miliardy korun ročně. S protikorupčním balíčkem v podstatě souhlasí. Vidí v něm ale také problém a k rychlému schválení opatření je skeptický.

Milan Kopp, Veronika Malá, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme