Vláda projedná rozpočet na příští rok

Kabinet má dnes na programu několik závažných bodů. Bude například projednávat 157miliardový schodek v návrhu rozpočtu na příští rok. Měl by také potvrdit zrušení smlouvy se společností Agrofert o privatizaci holdingu Unipetrol a mluvit o odvolání stávajícího presídia Fond národního majetku. Navrhuje ho ministr financí. Ministři by také měli zhodnotit výsledky letošního akčního plánu zaměstnanosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Se stopadesátisedmimiliardovým schodkem počítá návrh rozpočtu na příští rok, který dnes projedná vláda. Příjmy státu v roce 2003 by měly dosáhnout necelých 680 miliard, výdaje 837 miliard korun. Tato čísla podle ministra financí Bohuslava Sobotky odpovídají původnímu návrhu, který jeho úřad zpracoval ještě před povodněmi. "Výše příjmů a výdajů se v zásadě nezměnila. My v tuto chvíli vycházíme z reálných odhadů, které počítají s tm, že česká ekonomika v příštím roce poroste v rozsahu zhruba 3,3 HDP s tím, že přirozeně se změnila struktura výdajů státního rozpočtu. My v tuto chvíli v rámci rozpočtu výrazně akcentujeme výdaje, které budou směřovat směrem k obnově území, které byly postiženy povodněmi. Počítáme s tím, že by v příštím roce mohla být vyšší nezaměstnanost a vytvořili jsme pro to v návrhu finanční zdroje."

Vláda by dnes měla potvrdit zrušení smlouvy se společností Agrofert o privatizaci holdingu Unipetrol. Podle mluvčího ministerstva financí Jaroslava Dědiče k tomuto neobvyklému kroku vedou neúspěšná zářijová jednání s šéfem Agrofertu Andrejem Babišem o zaplacení kupní ceny. "Fond národního majetku vyzval pana Babiše, aby se v týdenní lhůtě rozhodl, zda dokodnčí privatizaci Unpipetrolu a zaplatí. Následně se s panem Babišem Fond národního majetku dohodl na ukončení privatizační smlouvy. Tu na nejbližším projednání vlády předloží ministr financí. Další postup privatizace Unipetrolu bude předmětem jednání vlády, předpoklad ministerstva financí je, ýže se bude jednat o dalším privatizačním výběrovém řízení."

Odvolání stávajícího presídia Fond národního majetku dnes zřejmě navrhne vládě ministr financí. Podle mluvčího ministerstva Jaroslava Dědiče by měl kabinet zároveň jednat o novém vedení Fondu. "Ministr financí se tak rozhodl na základě skutečnosti, že člen prezídia Fondu národního majetku pan Kupka odstoupil. Prezídium Fondu národního majetku se tedy stalo neusnášeníschopné. Vláda projedná nové složení prezídia Fondu národního majetku a následně návrh předloží parlamentu, který ho musí také schválit."

Vláda dnes zhodnotí výsledky letošního akčního plánu zaměstnanosti. Počet lidí bez práce se v porovnání se stejným obdobím loňska zvýšil o 44 tisíc, tedy asi o 9 desetin procenta. Podle mluvčí Kateřiny Prejdové Ministerstvo práce a sociálních věcí chce proto pokračovat v řadě preventivních opatření, která by měla narůstající nezaměstnanost řešit. "Mezi ně patří například podpora zvýšení zaměstnatelnosti každé osoby, která vstupuje na trh práce, zajistit, aby měla nezbytné základní a odpovídající schopnosti a v neposlední řadě i motivaci k získání a udržení si zaměstnání, dále podpora podnikání, tedy vytváření podmínek pro zakládání, fungování a růst podniků, které poskytují pracovní místa. Zvláštní pozornost bude Ministerstvo práce a sociálních věcí věnovat regionům s nejvyšší nezaměstnaností, tedy severozápadním Čechách a severní Moravě."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme