Vláda projedná vznik drážního regulátora i nový způsob financování sportu

O tom, který dopravce a kdy bude jezdit po železnici, by měl nově rozhodovat nezávislý regulační úřad. Vláda dnes projedná jeho vznik. Ministři také projednají návrh zákona o podpoře sportu, který připravilo ministerstvo školství. Dotace na sport by v budoucnu neměly dostávat jen sportovní svazy, ale také přímo jednoty a kluby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

V současné době rozhoduje o přidělování volné železniční kapacity státní Správa železniční dopravní cesty a případné spory, například mezi státním a soukromým dopravcem, řeší Drážní úřad.

Ten je podřízený ministerstvu dopravy, které zároveň vykonává akcionářská práva k Českým drahám. Podle evropských pravidel by to mohlo soukromé dopravce diskriminovat.

Nově tedy má mít rozdělení kapacity železnic i řešení sporů na starosti nezávislý regulační orgán. Ten by se měl postarat také o ochranu spojů, které objedná a platí stát.

Dotace přímo sportovním klubům

Vláda dnes projedná i nový způsob financování sportu. Změnu plánuje ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Sportovní svazy by měly nově dostat peníze jen na reprezentanty, zbytek půjde přímo jednotám a klubům. Návrh počítá s tím, že kluby budou o peníze přímo žádat.

Asociace tělovýchovných a sportovních klubů novinku vítá. Upozorňuje ale, že například některé malé venkovské kluby nebudou na vyplňování žádostí o dotace jak zkušenosti, tak lidi.

Ministerstvo školství si od změny financování sportu slibuje například průhlednější a efektivnější financování velkých sportovních akcí.

Ministři se dnes také seznámí se Zprávou o stavu lidských práv v České republice v roce 2014, diskutovat budou také o budoucnosti závodů motocyklové Grand Prix v Brně.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme