Vláda projedná zákon o diamantech

Možnost propadnutí nebo zabrání věci by se měla rozšířit i na běžné lidi. Doposud je totiž tímto způsobem možné trestat jen firmy nebo podnikající fyzické osoby. S novinkou počítá novela zákona o nakládání se surovými diamanty, kterou dnes projedná vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafrický diamant v matečné hornině

Jihoafrický diamant v matečné hornině | Foto: Glendale Community College

Novela počítá i s tím, že člověk, který nakládá se surovými diamanty, by měl na výzvu celního orgánu prokázat, jak k diamantům přišel. Zákon vyplývá z evropských předpisů, kterými se provádí Kimberleyský systém certifikace pro mezinárodní obchod se surovými diamanty.

Ten vznikl jako reakce na zneužívání diamantů pro financování povstaleckých a teroristických aktivit.

Člen systému nesmí například dovážet a vyvážet surové diamanty ze zemí a do zemí, které nejsou členy systému. Dohoda navíc zakazuje obchodování s tzakzvanými konfliktními diamanty, tedy diamanty propašovanými z válčících zemí za účelem financování další eskalace válečného konfliktu.

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme