Vláda projedná zvýšení minimální mzdy. Jde o 500 korun hrubého

Minimální mzda by mohla vzrůst ze současných osmi tisíc na osm a půl tisíce hrubého. Prosazení návrhu, který dnes projedná vláda, je jedním z hlavních úkolů nového ministra práce Františka Koníčka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustr. foto)

Peníze (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

O to, aby byla minimální mzda alespoň osm a půl tisíce korun, ale usilovala už i Koníčkova předchůdkyně Ludmila Müllerová. Lidé totiž raději žádají o sociální dávky, protože dostanou ve výsledku víc peněz.

„Dnešní situace je tak paradoxní, že pokud by člověk šel požádat o sociální dávky, tak dostane víc než za tu minimální mzdu,“ upozorňuje i Josef Středula z Odborového svazu KOVO a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném zvýšení minimální mzdy informuje Zuzana Vlčková

„Což ve svém důsledku znamená také to, že je vysoce pravděpodobné, že k minimální mzdě, pokud ji někdo dostává, tak ještě dostává nějaký příjem bokem, a to by přece nemělo být v zájmu společnosti.“

Odbory usilují o zvýšení minimální mzdy dlouhodobě. Jejich původní návrh, kdy požadovaly minimální mzdu ve výši devíti tisíc, ale nebyl průchozí u některých zaměstnavatelských svazů.

„Držíme se samozřejmě při spodní úrovni. Tady se pochopitelně nedá jít na plné požadavky odborářů. Nejde to, protože situace ve stavebnictví ve srovnání s loňským rokem je pořád o velkém propadu,“ vysvětluje Václav Matyáš ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví a shnuje:

„Takže tam nejsme názoru, že bychom měli vytvořené předpoklady v ekonomice firem, abychom akceptovali návrhy odborářů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvýšení minimální mzdy mluvila v Ranním interview Jitka Hejduková, ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy ČR

Odbory proto po jednání s prezidentem Milošem Zemanem zrevidovaly své požadavky na osm a půl tisíce hrubého. Na této částce se shodla celá tripartita, a tak je pravděpodobné, že návrh, který patří k prioritám vlády Jiřího Rusnoka, projde už na jejím druhém zasedání.

„Na takové zvýšení minimální mzdy připraveni jsme,“ uvedla Jitka Hejduková, ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Pokud dochází k propouštění, tak je to restrukturalizace firem, které se snaží zachovat kvalifikované zaměstnance a tím pádem jsou ohroženi zaměstnanci s minimální mzdou, ale to není problém osmi, osmi a půl tisíce.“

„Hovořím-li za Svazu průmyslu a dopravy ČR, nemáme problém s tímto navýšením mzdy. Problémy jsou jinde, to jdou ceny materiálu, ceny surovin, otázky poptávky, ceny energií – takže minimální mzdy je pro vývoj firem záležitost velmi marginální,“ zdůraznila Hejduková.

Zuzana Vlčková, mkp, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme