Vláda protikorupční strategii schválila, bude ji ale ještě řešit

Jednomyslně. Tak vláda schválila protikorupční strategii. Ministři se shodli, že do poloviny letošního roku bude předloženo paragrafové znění zákona o Generální inspekci ozbrojených sborů, do konce března půjde do připomínkového řízení návrh zákona o veřejných zakázkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) na zasedání vlády | Foto: Filip Jandourek

Vláda Petra Nečase (ODS) schválila protikorupční strategii z dílny ministerstva vnitra. Ustaví ale ještě pracovní skupinu koaličních lídrů, která materiál doplní podle připomínek vzešlých z dnešního jednání kabinetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání vlády sledovala reportérka Václava Vařeková

Okruhů, které chce vláda do protikorupční strategie doplnit nebo doladit, je celkem pět. Jde například o možnost využití korunního svědka nebo zřízení centrální inspekce bezpečnostních sborů.

Kompromis teď budou hledat tři zástupci, po jednom z každé vládní strany. V pracovní skupině zasednou ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John, ministr financí a lídr TOP 09 Miroslav Kalousek a ministr spravedlnost a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Definitivně za 14 dnů

Celou protikorupční strategii v definitivní podobě by měl kabinet přijmout do dvou týdnů. Jak John, tak premiér Nečas dnes nezapochybovali, že by vláda tento termín nedodržela.

„Už to, že jsme takhle složitý dokument zvládli vydiskutovat za 3 hodiny je velký úspěch. A vlastně už na té vládě jsme se shodli i na vyznění těch 5 bodů, které dopracujeme, což považuji za obzvlášť přínosné,“ liboval si John.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nalezení shody si pochvaloval i ministr financí M. Kalousek

Nalezení shody pochválil i ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek: „Já bych velmi rád vyjádřil své uspokojení nad tím, že se v prosto věcné a korektní diskusi podařilo dosáhnout jednomyslného stanoviska a schválení materiálu. vláda tím jednoznačně vyjadřuje svou akceschopnost a společnou vůlí jít společnou vládní strategií do boje proti korupci,“ uvedl Kalousek.

Nahlížení do daní vyřešeno

Vyřešil se i problém kolem možnosti policie nahlížet do daňových přiznání. Kompromis představil premiér Petr Nečas:

„Ta dohoda skutečně spočívá v tom, že se bude jednat o jedno specializované pracoviště v rámci policejního prezidia, které jediné bude autorizováno k tomu, aby tyto informace získávalo. To znamená, že to nebude roztříštěný systém a že to bude tímto způsobem ošetřeno,“ zdůraznil premiér.

Předcházel spor

O materiálu, jehož naplněním podmiňují svou účast v kabinetu Věci veřejné, se mezi koaličními stranami v úterý rozhořel spor. John obvinil Nečase, že chce strategii mrzačit. Úřad vlády podle něj poslal připomínky pozdě. Podle Nečase je ale třeba o některých bodech vést reálnou politickou diskusi.

Podle opoziční ČSSD není vládní strategie boje proti korupci dotažená. Co v ní sociálním demokratům chybí, vysvětlil úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka:

„Především nám tam chybí majetková přiznání, chybí nám tam také zrušení anonymních akcií a větší důraz na zákon o státní službě. Jinak jsou tam některé prvky, které sociální demokracie dlouhodobě podporuje, čili jsme schopni je podpořit.“

Milan Kopp, Martin Hromádka, Václava Marešová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme