Vláda radí obyvatelům, jak bojovat s teroristy. Zastřelte je sami, píše o Česku Washington Post

Jen před několika měsíci prezident Miloš Zeman apeloval na Čechy, aby se ozbrojili a bránili se tak před hrozbou superholokaustu, kterou představují islámističtí teroristé. Prodej zbraní od té doby roste a zákony o jejich držení jsou jedny z nejshovívavějších v Evropě. Tak začíná článek amerického serveru Washington Post věnovaný zákonu o zbraních v Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraň (ilustrační foto)

Zbraň (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Teď chce ministr vnitra prosadit změnu ústavy tak, aby obyvatelé mohli užívat zbraně proti teroristům,“ píše server s tím, že podporovatelé návrhu tvrdí, že by změna mohla pomoct zachránit životy.

Podle Washington Post má už nyní Česká republika jedny z nejshovívavějších zákonů týkajících se zbraní v celé Evropě. Autorka článku zároveň zmiňuje, že v Česku je zhruba 800 tisíc registrovaných zbraní a 300 tisíc lidí se zbrojním průkazem.

Získat zbraň není podle ní složité – stačí být starší 21 let, zvládnout zkoušky z odborné způsobilosti a nemít záznam v trestním rejstříku. V Česku je ale zapotřebí rovněž povinná zdravotní prohlídka a policie kromě trestního rejstříku kontroluje také to, zda dotyčný nemá drogovou nebo násilnickou minulost.

„Ze zákona mohou Češi používat zbraň v případě, že chrání svůj pozemek, nebo když jsou v nebezpečí, musí ale dokázat, že čelili opravdové hrozbě,“ stojí v příspěvku.

Podle Washington Post právě to staví Českou republiku do rozporu se zbytkem Evropy. Ostatní země mají totiž mnohem přísnější pravidla, co se zbraní týče. Například Francie po útocích v Paříži v roce 2015 volala po mnohem silnějších omezeních v celé Evropě, na což unie také zareagovala.

Směrnici nechceme

Původní návrh Evropské komise vyzýval k úplnému zákazu zbraní, které jsou určené především pro vojenské účely. Česká republika se ale proti směrnici ostře ohradila, píše Washington Post.

Ministr Chovanec využívá hysterii z terorismu pro sebe, píše německý Die Welt

Číst článek

„Opatření by limitovalo schopnost země ‚budovat vnitřní bezpečnostní systém‘ a zapříčinilo by, že nebude možné trénovat záložníky,“ popisuje autorka článku s tím, že Česko použilo ještě další argument - zákaz by mohl zapříčinit vznik černého trhu, kterého by mohli využít i teroristé.

Spolu s Českou republikou se proti původnímu návrhu postavilo také Finsko a Německo. Po měsících problematických jednání ale Evropská unie v prosinci našla kompromis a Rada EU by ho měla letos na jaře schválit. Podle něj budou mít všechny členské země 15 měsíců na to, aby dosáhly souladu s novými omezeními v držení zbraní.

Podle Česka moc, podle Lucemburska málo

Finální podoba směrnice zakazuje prodej většiny nejnebezpečnějších poloautomatických střelných zbraní a nákup ostatních zbraní ztíží. Po všech potenciálních kupcích také požaduje, aby prošli zdravotními testy před tím, než si zbraň koupí.

Pokud někdo u těchto testů v jedné ze zemí EU neobstojí, bude tato informace zveřejněna v mezinárodní databázi, aby stejný člověk nemohl koupit zbraň někde jinde. Ke značnému omezení dojde také u online prodeje, píše server.

„Česká republika byla jedinou zemí, která finální směrnici odmítala s tím, že je příliš striktní. Lucembursko hlasovalo proti směrnici z důvodu, že se jim zdála příliš slabá,“ stojí v článku.

Autorka zároveň zdůraznila, že ať už bude český parlament volit jakkoliv o změně ústavy v souvislosti s užíváním zbraní proti teroristům, zákony o držení zbraní se v zemi stejně změní a budou striktnější.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme