Lidem nad 60 let pošleme respirátor a pět roušek, rozhodla vláda. Distribuci zajistí pošta

Všichni občané starší 60 let dostanou od státu jeden respirátor a pět roušek. Vláda pro distribuci uvolní tři miliony respirátorů a 15 milionů roušek. Kabinet také potvrdil uvolnění 3,2 miliony roušek k volbám, rozhodl na středečním mimořádném zasedání. Jak na twitteru oznámil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD, občanům roušky ze zásob státu doručí Česká pošta.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:15 9. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roušky a respirátory jsou v Česku nyní nedostatkové zboží (ilustrační foto)

V úterý přitom přibyl rekordní počet lidí s nákazou koronavirem. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Českého statistického úřadu žilo v Česku ke konci loňského roku 2,78 milionu lidí starších 60 let.

Ministr Hamáček uvedl, že na dodání ochranných prostředků proti koronaviru ze zásob státu České poště, která je bude distribuovat, začnou hasiči a policisté pracovat ve čtvrtek ráno.

Vláda dnes schválila distribuci 1 respirátoru a 5 roušek všem občanům ČR, starším 60 let. Hned zítra ráno na tom začnou pracovat @Policie ČR a @Hasičský záchranný sbor ČR ve skladu v Opočínku, aby si poštáci @Česká pošta, s.p. mohli tyto pomůcky převzít a postupně je dodávat občanům.

21:40 – 09. 09. 2020

19 145

Stát má nyní podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ve skladech a objednáno zhruba 13 milionů respirátorů FFP2 a 75 milionů roušek.

Ministerstvo vnitra podle dřívějšího Hamáčkova vyjádření zajistilo 70 milionů roušek a osm milionů respirátorů FFP2, které jsou ve skladu policie v Opočínku u Pardubic. Podle dat ČSÚ by měl stát vydat zhruba 2,8 milionu respirátorů a přibližně 14 milionů roušek.

Premiér Andrej Babiš novinářům řekl, že kabinet k distribuci uvolní tři miliony kusů respirátorů kategorie FFP2 a 15 milionů kusů chirurgických roušek. Formálně kabinet potvrdil i pondělní dohodu, že uvolní 3,2 milionu roušek do volebních místností pro hlasování v říjnových krajských a senátních volbách.

Podle Hamáčka bude distribuce stát asi 15 milionů a postupovat se bude podle registru obyvatel.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala vládní rozhodnutí kritizoval. Podle Fialy je středeční rozhodnutí vlády „výsměchem všem“.

Vlada po 6 měsících od začátku koronakrize místo fungující chytré karantény a ochrany nejohroženějších, pošle seniorům JEDEN respirátor a 5 roušek...
To snad pánové Babiš, Hamáček a Vojtěch ani nemohou myslet vážně. To je výsměch všem.

22:52 – 09. 09. 2020

27 803

Uvnitř s rouškou

Resort zdravotnictví ve středu - po rekordních nárůstech počtu nakažených - vyhlásil mimo jiné povinnost nosit od čtvrtka roušky ve firmách, kancelářích a všech dalších vnitřních prostorách v celém Česku.

„Rozhodli jsme se pro vydání mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které ve všech vnitřních prostorách zavádí od zítřka nošení roušek. A to až na některé výjimky, které znáte z minulosti,“ uvedl ve středu odpoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Platí pravidlo, že pod střechou se rouška nosí, venku nikoli, až na jasně definované výjimky,“ doplnil ministr. Výjimku z nošení roušek mají například děti do dvou let, mateřské školy, lidé s některými zdravotními poruchami či hospitalizovaní pacienti nebo zákazníci při konzumaci nápojů a jídel či sportovci v době aktivity.

Za úterý přibylo v zemi rekordních 1164 lidí s koronavirovou nákazou, rekordní je i středeční dosavadní počet zjištěných případů covidu-19, když k 18.00 bylo zaznamenáno 701 nakažených. Aktuálně nemocných je téměř 9800 lidí.

miz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme