Vláda uvolnila povinnost nosit roušky pro lidi s autismem, některé řidiče a rodiny jedoucí v autě

Řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách nebudou muset nosit roušky, stejně tak členové domácnosti jedoucí v jednom autě. O uvolnění povinnosti nosit v době epidemie koronaviru na veřejnosti přes ústa a nos roušky či jiné ochranné prostředky pro vybrané skupiny informoval po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Výjimku dostali i lidé s autismem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič v autě a jeho rouška. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nosit roušku už podle dřívější úpravy opatření nemusejí také děti ve věku do dvou let. Chránit si nos a ústa rouškou či šátkem nemusejí ani lidé při jízdě na kole či běhu v přírodě. V případě, že jich jede či jde víc, musejí dodržovat odstup dvou metrů.

Na Velikonoční pondělí zůstanou velké prodejny potravin zavřené. A to navzdory výjimce ze zákona

Číst článek

O zákazu pohybu na veřejnosti bez roušek či šátků rozhodla vláda na mimořádném zasedání 19. března. Usnesla se, že všem osobám zakazuje pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest.

„Jako ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály či jiné prostředky, které brání šíření kapének,“ stojí v opatření. Výčet možností ochrany reagoval kabinet na tehdejší nedostatek roušek a respirátorů a jejich primární potřebu ve zdravotnictví.

Během tří týdnů trvání povinnosti si na ni stěžovaly rodiny autistů, z nichž někteří nemohou kvůli neschopnosti si na novinku zvyknout, vycházet z domovů. Dýchání přes roušku omezuje i některé nemocné.

Celkem je v Česku k dnešnímu ránu 5335 prokázaných případů nákazy novým koronavirem. Počet lidí s nemocí covid-19, kteří zemřeli v českých nemocnicích, převýšil 100 případů. Podle aktualizované statistiky ministerstva zdravotnictví stoupl počet úmrtí za středu a dnešek o 11 na 104. Podle Vojtěcha se nicméně daří v Česku epidemii dostat pod kontrolu. Nošení roušek pokládá za jednu z cest, jak omezit šíření infekce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme