Vláda rozhodne, jestli neposune platnost nového občanského zákoníku

Revoluce v právu - nový občanský zákoník - by nemusel začít platit od ledna příštího roku, jak vláda původně plánovala. Ministři dnes rozhodnou, zda neodloží jeho účinnost až na rok 2015.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský zákoník. | Foto: Tomáš Adamec

Kodex, který mění všechny oblasti soukromého práva, obsahuje více než tři tisíce paragrafů. Dotýká se třech základních okruhů - rodiny, vlastnictví a smluv. Zákoník má lidem přinést větší smluvní volnost.

Ministři dnes budou schvalovat i doprovodné zákony ke kodexu. Podle ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 bude muset kabinet hlavně zvážit, jestli se na novou legislativu stačí všichni připravit.

„Ta doprovodná legislativa, kterou bude teprve vláda projednávat, nebude platná dříve než 30. listopadu. Na ni se potom budou muset všichni připravit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem ranního interview byl náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

„Je nutné položit otázku: Stačí měsíc na to, aby banky, úřady, soudy, občané, advokáti byli skutečně připraveni na úplně jiné pojmy a úplně jiný postup?“ říká Kalousek.

Podle ministerstva spravedlnosti ale není k odkladu platnosti nového občanského zákoníku důvod.

Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník zase upozorňuje, že soudci už absolvují školení k novému kodexu.

„Mně přijde, že by to byly asi – řečeno jednoduše – vyhozené peníze za vzdělávání, které teď probíhá. Protože jestliže by měla být účinnost od roku 2015 a vzdělávání probíhá v roce 2013, tak by se asi těžko to vzdělání dalo využít. Přece jenom do té doby to zase překryjí nové informace.“

„Na druhou stranu je otázka, jestli do příštího roku je to vzdělávání dostatečné,“ poznamenává Lichovník.

Odklad by přinesl problémy i soukromé sféře.

„Pokud by došlo k odkladu, bylo by nutno předělávat jak doprovodnou legislativu k jinému právnímu stavu, tak i investice, které vynaložila soukromá sféra do úpravy smluv, obchodních podmínek a samozřejmě i to školení by se muselo opakovat,“ náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Ministerstvo spravedlnosti s odkladem nepočítá

Ministerstvo spravedlnosti s posunutím platnosti nepočítá. „Naopak všechny přípravy směřujeme k původnímu datu účinnosti – 1. lednu 2014,“ potvrzuje Korbel.

Vláda předkládala nový občanský zákoník do sněmovny s termínem 2013, ale z důvodu dostatečné připravenosti byl termín posunut o rok později.

„Domnívám se, že čas je. Nový občanský zákoník je ve Sbírce zákonů již od března 2012 a každý, kdo chtěl, se s ním seznámit mohl. Nové pojmy, instituty, práva přináší doprovodná legislativa. To jsou pouze technické změny zejména pro soudní řízení,“ dodává Korbel.

Nový občanský zákoník kritizuje opozice. Podle sociálních demokratů je nesrozumitelný. ČSSD už také avizovala, že pokud vyhraje volby, kodex změní.

mta, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme