Vláda rozhodne o dřívějším odchodu některých horníků do penze

O pět let dřív do penze bude zřejmě moct chodit víc horníků než dosud. Návrh, který by to umožnil, projedná vláda. Dřívější odchod do důchodu by se nově mohl týkat všech havířů, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali potřebný počet směn. Koalice tím chce mimo jiné vyvážit chystané zavírání dolů a propouštění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci v dolech OKD | Foto: OKD, a. s.

Horníci dlouhodobě neskrývají nespokojenost se současnou situací. Vláda jim chce vyjít vstříc, už před měsícem při návštěvě Ostravska podpořil horníky vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Po jednání s odboráři řekl, že návrh ministerstva práce řeší alespoň tu největší nespravedlnost. „Stát neumožnil zvýhodnění, to, aby v průběhu více než 20 let tady něco podobného vzniklo. To považuji za velkou chybu,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda projedná návrh, který by umožnil některým horníkům dřívější odchod do penze. Podrobnosti zjišťovala Jana Čermáková

Ministerstvo financí bylo nejdřív proti. Předseda hnutí ANO a šéf resortu Andrej Babiš ale nakonec po návštěvě Ostravska prohlásil, že změnu podpoří. Je podle něj ale ještě třeba pečlivě zvážit dopad na státní rozpočet.

„My si musíme porovnat ty naše čísla, protože podle nás dopady do rozpočtu můžou být v čase až v desítkách miliard, takže o tom budeme diskutovat. Samozřejmě ale musím bránit rozpočet, rozumím situaci, ale zatím je to v jednání,“ upozornil.

Změna vládního nařízení by mohla vyřešit akutní situaci několika stovek havířů. Ostatní čekají na kompletní novou podobu důchodového zákona.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme