Vláda rozhodne o finální podobě rozpočtu. Koalice není jednotná

Ministři by měli rozhodnout o finální podobě státního rozpočtu na příští rok. Koalice je zatím rozdělená v otázce, kolik peněz půjde na dopravní stavby. Věci veřejné chtějí na tento účel přidat téměř devět miliard korun. Návrh rozpočtu by kabinet měl schválit dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, hospodářství (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka není reálné, aby vláda rozhodnutí dál odsouvala. Sněmovně musí návrh poslat do konce září.

„Toto jednání vlády je v podstatě poslední řádné, na kterém je možné o návrhu státního rozpočtu věcně jednat, protože je určitá technická lhůta, pokud vláda dojde k tomu, že je potřeba ještě udělat některé úpravy,“ říká Drábek a věří proto, že ministři dohodu najdou, aniž by rostl schodek.

Koalice ale není jednotná. Věci veřejné dál požadují téměř devět miliard korun navíc pro Státní fond dopravní infrastruktury, zatímco autor návrhu, ministr financí Miroslav Kalousek, odmítá, aby kvůli tomu schodek překročil plánovaných 105 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ: Odbory ani zaměstnavatelé nenašli s vládou společnou řeč

Ministr dopravy Pavel Dobeš se ale obává, že pokud jeho rezort peníze nedostane, bude muset Česká republika vracet 36 miliard korun do evropských fondů. Uvolnění finančních prostředků je totiž podmíněno spoluúčastí státu.

U řady realizovaných projektů ale došlo k pochybení a Evropská unie by je nemusela proplatit. Dobeš chce proto peníze investovat jinam. Náhradní projekty jsou již podle něj připraveny. Patří mezi ně například komunikace Ostrava-Opava, modernizace trati Rokycany-Plzeň a další.

„Toto jsou stavby, které když začneme v roce 2012 a budeme na nich mít zmíněných devět miliard, pak jsme schopni dosáhnout toho, že jednotlivé úseky budou dokončeny roku 2015. Tím pádem budeme schopni finanční prostředky vyčerpat a zachránit je,“ prohlásil ministr Dobeš.

Václava Marešová, Petr Kořínek, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme