Vláda rozhodne o garanci na výstavbu vysočanské arény

Vláda dnes pravděpodobně bude rozhodovat, jestli navrhne státní záruku za úvěry společnosti Sazka pro výstavbu víceúčelové haly v Praze - Vysočanech. V nové aréně se má již v příštím roce hrát hokejový šampionát. Stavbu však provázejí komplikované majetkové a obchodní vztahy a hrozí, že nebude včas dokončena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výstavba sportovní haly | Foto: Michal Doležal

K věci jsou dva různé postoje. Jeden pozitivní zastoupený ministerstvem školství, druhý negativní prezentovaný ministerstvem financí. Ministryně školství Petra Buzková se ztotožňuje s názorem svého náměstka a vládního zmocněnce pro výstavbu haly Karla Hrdého. Ten doporučuje schválení státní garance.

Michaela Lagronová z tiskového oddělení ministerstva školství řekla, že Karel Hrdý ve svém prohlášení za hlavní důvod označil to, že ohrožení konání mistrovství světa by mohlo poškodit pověst naší země v zahraničí. Záruku, jak dodala mluvčí, by měl mít stát ale jištěnou majetkem společnosti Sazka. "Tedy akciemi v aktuální hodnotě ve výši sto padesáti procent Sazkou požadovaného úvěru."

Proti návrhu na státní záruku pro společnost Sazka bude určitě ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle jeho mluvčího Jaroslava Dědiče by garance byla příliš velkým rizikem pro stát. "Kdyby totiž Sazka šestimiliónový úvěr nesplatila, dluh by přešel na státní kasu. Podle našeho názoru je také ne příliš korektní, že vláda dostává informace o potřebě garance až nyní pod docela velkou časovou tísní," uvedl mluvčí.

Sazka se připravuje na obě možná rozhodnutí. Podle své mluvčí Stanislavy Doubravové bude společnost verdikt vlády respektovat. "I když se poskytnutí státní garance jeví z vícero důvodů jako nejpřijatelnější pro poskytnutí potřebných bankovních úvěrů, Sazka v tuto chvíli nespoléhá jen na státní garanci. Na základě nepřetržitých jednáních jsme blízko uzavření dohody, která by Sazce umožnila čerpat finanční prostředky na výstavbu haly bez ručení pozemky," potvrdila Doubravová.

Státní nebo náhradní garance by měla vyřešit situaci, kdy Sazka nemůže za úvěr ručit pozemky pod a v okolí rozestavěné haly. Parcely se ocitly v exekuci kvůli dluhům jejich vlastníka, společnosti Quonex Real, jehož je Sazka poddlužníkem. Pozemky mohou skončit ve veřejné dražbě. Sazka tvrdí, že kvůli tomu, že k pozemkům nemůže, nestačí halu dostavět včas.

V současnosti probíhá hrubá stavba velké arény a malé haly. Byly vybetonovány základy a postupně vzniká skelet. Na tyto práce Sazka uzavřela tři objednávky. Podpisy dalších zatím pozastavila do doby, než se vyřeší osud úvěru. Generální ředitel Sazky Aleš Hušák Radiožurnálu už dříve řekl, že pokud vláda rozhodne pozitivně nebo předá věc parlamentu, budou pokračovat v jednáních. Pokud ale bude verdikt vlády negativní, celou stavbu zastaví. "Pro nás je nejdůležitější stanovisko, aby plynuly prostředky do českého sportu a nedávali jsme další peníze do betonu ve Vysočanech," dodal ředitel.

Je ale možné den ode dne stavbu v tom stavu, ve kterém je, zastavit? Nebo bude nutné ji dovést do určité fáze, aby mohla být zakonzervována? Podle dodavatele hrubé stavby by to byl proces asi dvou až tří týdnů. Záleží na okamžiku, kdy se o zastavení rozhodne.

Generální ředitel společnosti Skanska Zdeněk Burda k tomu řekl, že by bylo nezbytné, aby stavbu posoudil statik a s projektantem pak rozhodli, které práce je možné zastavit ihned a které bude potřeba dodělat. "Některé konstrukce na stavbě budou muset dobetonovat, taky aby staticky spolupůsobily, nebo aby ochránily větší množství armatury před povětrnostními vlivy. Také se ale musí zastavit výroba prvků, které na stavbu směřují z výroben," vysvětlil Burda.

Řada komponentů pro hokejovou halu je atypických, takže je není možné použít jinde. Pokud by se stavba zastavila, bylo by nutné jednat se všemi dodavateli o tom, co je možné zastavit, co použijí jinde a co by museli dodat.

Aleš Heřmánek, Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme