Vláda rozhodne o stavbě kontroverzních jezů na Labi

Mezi rejdaři a ekology roste napětí. Vláda má totiž právě dnes definitivně rozhodnout o stavbě dvou kontroverzních jezů na Labi. Ty mají zajistit splavnost úseku mezi Ústím nad Labem a hranicí s Německem. Spor mezi ochránci přírody a plavebními společnostmi trvá už deset let. A obě strany se zaštiťují ochranou přírody. Rejdaři argumentují tím, že lodní doprava je patnáctkrát čistší než kamiónová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krajina | Foto: Robert Mikoláš

Milan Šefara z Československé plavby labské navíc připomíná, jezy přinesou zisky českým vývozcům. "Ten zásadní argument je strategický zájem České republiky, přístup k moři a světovému obchodu po jediné nezávislé dopravní cestě."

Ekologové ale soudí, že stavba hrubě zasáhne do vzácných ekosystémů řeky a nenávratně zničí více než 40 chráněných živočišných druhů - například sídliště lososů. Mluvčí hnutí Arnika Marek Jehlička zpochybňuje také ekonomické argumenty. "Ta stavba je ekonomicky neodůvodněná. Není to jen náš názor, ale dokládá to i zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu a také studie Světové banky o efektivitě veřejných výdajů v České republice z března 2000. Obě potvrdily, že projekt se státu finančně nevyplatí."

Rozdílné názory na projekt za více než 6 miliard korun mají také ministerstva dopravy a životního prostředí.

Markéta Kaclová, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme