Vláda rozhodne o zmírnění prohibice, která trvá již téměř dva týdny

Kdy skončí v Česku částečná prohibice, o tom by měla večer rozhodnout vláda. Pokud takový postup schválí, na pulty by se do několika dnů mohl dostat alkohol, u kterého je jasný původ a má nový kolek. Už otevřené láhve v barech a restauracích by provozovatelé podniků měli zlikvidovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohibice, prázdné regály (ilustrační foto)

Prohibice, prázdné regály (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle návrhu ministerstva zdravotnictví by pak měli mít šedesát dní na to, aby u ostatních lihovin doložili jejich původ. Jinak je budou muset zlikvidovat.

„Alkohol, který nebude mít list o původu anebo takový alkohol, který není v originálních lahvích, nemá původní kolky, obchodník nemá doklady o jeho legálním nabytí, tak bude po těch 60 dnech, kdy pravděpodobně vláda stanoví takovouhle lhůtu, tak pokud ta lhůta propadne, tak bude muset být ten alkohol zlikvidován,“ řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Podle ministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska by podnikatelé v takovém případě mohli získat zpět už zaplacenou daň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se bude vyvíjet dále situace kolem prohibice, objasňoval v Ranním interview Radiožurnálu Ladislav Minčič, náměstek ministra financí

„Dojde-li k tomu, že určitá část toho alkoholu bude muset být zlikvidována, to znamená ten obchodník, který to všechno zaplatil, to nebude smět prodat, tak bych pokládal za fér, kdyby stát mu vrátil tu daň, kterou už za to získal. To není odškodnění, to je jenom férové chování,“ řekl Miroslav Kalousek.

Nově okolkované lihoviny mají zákazníkovi zaručit, že takto označené lahve se dostaly do obchodů až po metanolové aféře. Nové kolky neobsahují žádný nový bezpečnostní prvek. Zamezit jejich padělání je tedy prakticky nereálné.

„Jejich smysl je skutečně jenom psychologický, informativní. Pokud jde o výraznější, citelnější – řekněme - zkvalitnění kolků a větší obtíž při jejich zneužití, to se předpokládá až v souvislosti s platností nového zákona o povinném značení lihu, který je v legislativním procesu,“ vysvětlil v Ranním interview Radiožurnálu náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Zmiňovaný zákon by měl nabýt účinnosti v prvních měsících příštího roku.

Dovozci tlačí na slovenskou vládu, aby zmírnila zákaz prodeje českých lihovin

Číst článek

Unie výrobců lihovin chce vyjednávat o tom, jak řešit prodej lahví se starými kolky, které jsou ve skladech. Výrobci říkají, že by na odstraňování starých kolků a nahrazování novými tratili na lahvi až deset korun.

Podle Ladislava Minčiče však k překolkování dojít musí. Buď výrobce sám odstraní a odevzdá celní správě staré kolky, nebo tyto kolky budou pod dohledem celní správy znehodnoceny a přelepeny kolkovou páskou novou.

Václava Marešová, Květa Moravcová, Eva Presová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme