Vláda rozhodne o zvýšení minimální mzdy

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce, aby se příští rok zvýšila minimální mzda. Tento návrh dnes na jednání vlády bude hájit šéf resortu Zdeněk Škromach. Navrhuje, aby nejnižší příjem příští rok vzrostl hned dvakrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach | Foto: Rádio Praha

Podle návrhu ministerstva práce by se mohla minimální mzda v příštím roce celkem zvednout z nynějších 7185 na 8135 korun.

Od 1. ledna by lidé s minimálním příjmem brali 7660 korun. "Druhé zvýšení o 6,2 procenta by mělo nastat od 1. července příštího roku, měsíční minimální mzda by od tohoto data by měla činit 8135 korun," upřesnila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.

Odboráři, zaměstnavatelé a zástupci kabinetu se ale na této částce neshodli. Růst minimální mzdy se tradičně nelíbí také podnikatelům. Tvrdí, že minimální mzda jen podporuje růst nezaměstnanosti, protože zvyšuje cenu práce.

"Nízko kvalifikovaní zaměstnanci mohou přijít o práci, protože za minimální mzdu, když bude vysoká, je nebudeme zaměstnávat. Čili může dojít k tomu, že se zvýší nezaměstnanost," upozornil předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda.

Od ledna se má také zvýšit životní minimum, od něhož se odvozují sociální dávky. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach doporučuje částku určenou pro jednu dospělou, samostatně žijící osobu zvýšit o 120 korun ze současných 4300 na 4420 korun.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme