Vláda rozhodne, zda bude na hospodaření stran dohlížet nezávislý úřad

Financování politických stran by mohlo být průhlednější. Novela sepsaná ministerstvem vnitra počítá se vznikem nového úřadu, který by na hospodaření dohlížel. Materiál dnes projedná vláda. Řada ministrů stejně jako opozice k němu ale má výhrady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vlády ČR | Foto: Tomáš Adamec

Předsedkyně strany LIDEM a vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake míní, že nový úřad má smysl.

„Jsem přesvědčená o tom, že kontrola financování politických stran může pomoci k implementaci těchto ztransparentňujících opatření, které v návrhu jsou, a že tady jsou plusy a nikoliv minusy v nákladech,“ říká Peake.

Některým resortům i opozici se nelíbí zejména to, že by v době zeštíhlovaní státní správy měl vzniknout nový úřad. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se ještě navíc obává i o nezávislost takového úřadu.

„Kontrolu mohou provádět stávající instituce, jakou jsou výbory Poslanecké sněmovny a Senátu, může ji provádět Nejvyšší kontrolní úřad, ale v žádném případě nepodpoříme vznik vládního úřadu. To by skutečně mohlo vést ke snahám zneužít to v boji mezi vládou a opozicí,“ podotkl Sobotka.

Úřad by prý měl stát asi 22 milionů. Podle Radima Bureše z protikorupční organizace Transparency International by se ale vynaložené prostředky by měly vyplatit a také zvýšit důvěru občanů v politické strany.

„Financování politických stran se obecně jeví jako velký problém v České republice. Tady je dobré si uvědomit, že ať už demokratické principy a fungování demokracie nebo i snaha snižovat korupci něco stojí. Protikorupční politika prostě musí být doplněna nějakými finančními investicemi,“ zdůraznil Bureš.

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme