Vláda rozhodne, zda umožní lidem vystoupit z druhého důchodového pilíře

Lidé možná budou moci vystoupit z druhého pilíře důchodového spoření. Počítá s tím návrh z dílny exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který bude dnes projednávat Rusnokova vláda. Kalousek chce změnou spoření u soukromých fondů zatraktivnit. Dosud o něj byl totiž malý zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovky a kalkulačka | Foto: Ladislav Bába

Za první půlrok do systému vstoupilo jen zhruba 75 tisíc lidí. Radost čísla nedělají ani bývalé vládní koalici, ani penzijním fondům. Ty mluví o nesplněných očekáváních.

„Penzijní společnosti počítaly s tím, že ke konci roku 2014 budou mít - každá - zhruba 100 tisíc účastníků, a ty průběžné výsledky tomu nenasvědčují,“ říká šéf Asociace penzijních fondů Karel Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na možné změny ve druhém pilíři penzijního systému se zaměřila redaktorka Martina Spěváčková

Miroslav Kalousek ještě jako ministr v Nečasově vládě proto sepsal poslaneckou novelu, kterou chtěl lidi do druhého pilíře důchodové spoření víc nalákat. Navrhuje například zvýšit věk, do kdy se do něj lidé mohou přihlásit, z 35 na 40 let. A obavy ze spoření u soukromých fondů má zmírnit i to, že ze systému budou moci po pěti letech vystoupit.

„Nepředpokládám, že to někdo udělá, ale pro někoho může být strašně důležité před tím rozhodnutím, že tu možnost má. To je jedna z takových klasických parametrických změn, které to mají zatraktivnit,“ vysvětluje exministr.

Sociální demokraté Kalouskovu snahu odmítají, stejně jako celé druhý pilíř.

„Nejsou zde vytvořeny podmínky na to, aby mohl zdárně existovat. Čili my říkáme, druhý pilíř nemá smysl. Takže nemají smysl ani tyto drobné úpravy,“ tvrdí stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD Roman Sklenák.

Výhodnost spoření v soukromých fondech v minulosti několikrát zpochybnil i prezident Miloš Zeman nebo odbory.

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme