Vláda rozhoduje o navýšení prostředků na boj proti drogám

Jedním z bodů na programu jednání vlády je podoba protidrogové politiky v příštích dvou letech. Objem peněz do této oblasti má být navýšen o investice do nových opatření, například boje proti ilegálnímu převážení a výrobě drog. Počítá se také s pořízením speciálního rentgenu pro celní kontroly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogová závislost | Foto: Jan Rosenauer

„Je standardní síť péče v oblasti prevence a léčby, na kterou úřad vlády vydává necelých 76 milionů korun, loni to bylo 82. Akční plán zohledňuje ještě některá další opatření, která je potřeba uskutečnit v příštích dvou letech, a tam je požadavek o navýšení,“ vysvětluje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Zmíněný radar je hrazen zčásti z evropských zdrojů a zčásti z rozpočtu ministerstva spravedlnosti. O jeho detailním využití rozhoduje celní správa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil přibližuje ve Světě o osmé Rádia Česko akční plán boje proti drogám

Akční plán má podle Vobořila dva hlavní směry: jedním je zvýšený tlak na prevenci a užívání kanabisových (konopných) drog, protože Česká republika má v průměru nejvyšší počet lidí užívajících je pravidelně.

„Chceme zavést preventivní opatření nasměrovaná na nová média,“ přibližuje Vobořil.

Druhým tématem je zaměření na legální drogy – alkohol a tabák. Od letoška by se měla pravidelně sbírat data o spotřebě alkoholu a tabáku v Česku.

Počítá se každý rok mimo jiné také s dotacemi deset milionů korun na preventivní programy proti těmto legálním drogám.

„Co se týká legálních drog, je to spíše záležitost strategická. Pokoušíme se přizpůsobit se tzv. integrované politice, o níž se mluví v Evropě. Znamená to, že je třeba dát legální i ilegální drogy na stejnou startovací čáru a pracovat s nimi v jedné rovině, protože nejsou legální drogy, které by nebyly rizikové,“ upozorňuje Vobořil.

Jindřich Vobořil, ředitel sekce pro koordinaci protidrogové politiky Rady vlády | Foto: zdroj: ČT24

Snahy přivést do Česka substituci pervitinu

Neúspěch prevence konopných drog v předchozích vládních protidrogových programech si Vobořil vysvětluje malou politickou vůlí. „Národní protidrogová strategie se nedá dělat bez ochoty politiků do ní investovat a zajímat se o ni. Cítím, že tato vláda by se mohla touto problematikou zabývat o něco více.“

Změnit by se měla také pravidla substituční léčby. Vedle již existujících opatření proti obchodování se substitučními léky se chce akční plán zaměřit na substituci českého pervitinu, který je v Česku nejčastější drogou s problémovým užíváním.

„V tuto chvíli v České republice neexistují léčebné metody v oblasti substituce, zatímco v Evropě jsou a chtěli bychom během dvou let tuto možnost otevřít,“ prozrazuje Vobořil.

Martin Křížek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme