Vláda rozhoduje o penězích pro zdevastované severní Čechy

Obnova zničených území v severních Čechách a na severní Moravě by se mohla hradit z pěněz privatizace. Předpokládají to hned dva návrhy zákonů, které dnes projedná vláda. Každý z nich řeší problém trochu jinak. První z návrhů předpokládá, že by peníze Fond národního majetku přiděloval přímo podnikatelům na základě jejich projektů. Podle druhého návrhu by výnosy z privatizace dostával státní fond životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povrchový lom

Ten by je pak převáděl na obce. Ze získaných peněz by se pak obnovovala zejména území zničená těžbou. Vláda oba návrhy už dříve trochu předběhla, když slíbila peníze z privatizace na revitalizaci krajiny v severozápadních Čechách. Zatím ale chybí zákon, který by umožnil poskytnout peníze na konkrétní projekty.

Spoluautorem druhého návrhu je i poslanec Libor Ambrozek. "Já si myslím, že je to jednak osvědčený způsob, vyzkoušený, protože Státní fond životního prostředí tady rozděluje peníze už několik let, a že je to i cesta průhlednější, která respektuje potřeby obcí, protože u toho Fondu národního majetku není úplně záruka, že ty peníze budou přiděleny na projekty, které to potřebují."

Rozdělování peněz na zahlazení ekologických škod v postižených oblastech vyvolává první spory. Vláda vyčlenila pro severozápadní Čechy na rekultivaci krajiny 15 miliard korun. Přestože ale ještě není schválený mechanismus přidělování těchto peněz - už začínají dohady o pravomocech při posuzování jednotlivých projektů. Ústecký hejtman Jiří Šulc si myslí, že lidé v regionu mají v tomto případě větší přehled . "V krajském zastupitelstvu je dost lidí, kteří prošli komunálem a kteří ví - narozdíl od našich některých poslanců v Praze, kteří jsou odtrženi od reality - co trápí běžného občana, ví, jaké problémy mají naše obce a města."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Šulc: Chtěli bychom rozhodovat sami

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Aleš Heřmánek, Daniel Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme