Uvolňování krizových opatření: v pondělí otevřou obchody do 2500 metrů či autoškoly

Vláda na základě epidemiologického vývoje nemoci covid-19 uspíšila svůj harmonogram otevírání obchodů a dalších provozoven v Česku. Místo 8. června by nově měl skončit 25. května. Už od nejbližšího pondělí by se měly otevřít provozovny s plochou do 2500 metrů čtverečních s vlastním vchodem, původní plán přitom počítal s postupným otevíráním provozoven do 200 a 1000 metrů čtverečních až do června.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:22 23. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Výsledky za Velikonoce dopadly výborně. Potvrdili jsme, že Česká republika se dokáže s virem dobře vyrovnávat a že opatření byla úspěšná. Teď si můžeme dovolit začít uvolňovat opatření rychleji,“ uvedl před večerním jednáním vlády vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. (za ANO).

Od pondělí 27. dubna stát umožní provoz obchodů do 2500 metrů, které mají samostatný vchod a nejsou v obchodním centru. Začnou znovu fungovat autoškoly, posilovny, fitness centra, knihovny či zoologické zahrady. Budou se také moci konat bohoslužby do 15 osob.

Rozhodnutí soudu respektuji, ale přijde mi absurdní, řekl Babiš. Opatření podle něj zachránila tisíce životů

Číst článek

Na 11. května počítá nový vládní plán s otevřením restaurací se zahrádkou či výdejním okénkem a kadeřnictví, kosmetických salonů, muzeí, galerií či výstavních síní. Toto datum se vztahuje také na prodejny v nákupních centrech a provozovny nad 2500 metrů čtverečních mimo nákupní centra.

Plán počítá i s otevřením venkovních prostor zámků, hradů a skanzenů a venkovními tréninkovými aktivitami profesionálních sportovců.

Od 25. května budou podle nového plánu v provozu vnitřní prostory restaurací, hotely, kempy, dosud nepovolené taxislužby či divadla. Kabinet chce ještě specifikovat, kolik lidí by se mohlo účastnit kulturních, společenských a sportovních akcí. Uvolněny mají být také svatby a provoz vnitřních prostor botanických a zoologických zahrad.

Ministerstvo zdravotnictví připraví prováděcí předpisy s konkrétními povinnostmi pro veškeré akce a provozovny z harmonogramu, uvedl Havlíček. Stát podle něj bude velmi důsledně dodržování hygieny vymáhat, je při tom připraven zapojit Českou obchodní inspekci či živnostenské úřady.

„V postupném uvolňování postupujeme podobně jako například Německo a Rakousko. Slovensko poměrně věrně vychází z našeho jízdního řádu,“ dodal vicepremiér.

Od pondělí fitka, od 11. května zahrádky hospod a kadeřnictví. Vláda rozhodla o rychlejší rozvolnování opatření. @iROZHLAS.cz @Radiožurnál

18:41 – 23. 04. 2020

5 18

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme