Vláda ruší slib a odkládá likvidaci uranového dolu

Vláda dnes schválila zahájení likvidace dolu Rožná v lokalitě Dolní Rožínka nejpozději od 1. ledna 2004. Původně však měla těžba na dole skončit již k 1. lednu 2002. „Podstatou návrhu je úplné dotěžení zásob uranu na ložisku Rožná a prodloužení termínu likvidace tohoto dolu proti doposud platnému termínu až od 1. ledna 2004,“ řekl mluvčí vlády Libor Rouček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká republika se loni zavázala, že těžba uranu bude ukončena do konce roku 2001 a prodloužena nebude ani vyhláška zakazující dovoz paliva pro tuzemské jaderné elektrárny.

Rozhodnutím o dotěžení uranu vláda sleduje snížení objemu finančních prostředků ze státního rozpočtu na likvidaci tohoto ložiska v období let 2001 až 2003 a zároveň chce umožnit dostatečný časový posun ve snižování počtu zaměstnanců a v této souvislosti pro vytvoření nových pracovních míst, dodal mluvčí.

„Kabinet uložil ministru průmyslu a obchodu Miroslavu Grégrovi definitivně těžbu ukončit na úrovni 24. patra dolu Rožná a prostřednictvím agentury Czechinvest jednat o možnosti vstupu nových investorů do průmyslových zón mikroregionu Bystřice nad Pernštejnem,“ uvedl Rouček. Grégr má dále do 30. listopadu ve spolupráci s ministrem zahraničí Janem Kavanem vypracovat novou informaci pro Evropskou komisi ke kapitole Energetika, ve které bude informovat o tomto prodloužení těžby uranu.

Státní těžební podnik Diamo podle některých zdrojů požádal o prodloužení těžby v Rožné, neboť má s elektrárenskou společností ČEZ pětiletou smlouvu na dodávky uranu pro jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Do roku 2003 má Diamo plně pokrývat potřebu ČEZ, v dalších dvou letech by mělo dodávat 50 procent, resp. 20 procent uranu pro tyto elektrárny.

Výroba uranu v s.p. Diamo má letos dosáhnout 510 tun proti 600 tunám v roce 1999. V roce 1990 však podnik vytěžil 2150 tun. Kromě jediné těžby v Dolní Rožínce, kde je zaměstnáno asi 1150 lidí, z nichž 340 přímo v dole, získává firma uranový koncentrát jako produkt sanačních prací při likvidaci následků chemické těžby ve Stráži pod Ralskem a z čistíren důlních vod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme