Vláda ruší slib a odkládá likvidaci uranového dolu

Vláda dnes schválila zahájení likvidace dolu Rožná v lokalitě Dolní Rožínka nejpozději od 1. ledna 2004. Původně však měla těžba na dole skončit již k 1. lednu 2002. „Podstatou návrhu je úplné dotěžení zásob uranu na ložisku Rožná a prodloužení termínu likvidace tohoto dolu proti doposud platnému termínu až od 1. ledna 2004,“ řekl mluvčí vlády Libor Rouček.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká republika se loni zavázala, že těžba uranu bude ukončena do konce roku 2001 a prodloužena nebude ani vyhláška zakazující dovoz paliva pro tuzemské jaderné elektrárny.

Rozhodnutím o dotěžení uranu vláda sleduje snížení objemu finančních prostředků ze státního rozpočtu na likvidaci tohoto ložiska v období let 2001 až 2003 a zároveň chce umožnit dostatečný časový posun ve snižování počtu zaměstnanců a v této souvislosti pro vytvoření nových pracovních míst, dodal mluvčí.

„Kabinet uložil ministru průmyslu a obchodu Miroslavu Grégrovi definitivně těžbu ukončit na úrovni 24. patra dolu Rožná a prostřednictvím agentury Czechinvest jednat o možnosti vstupu nových investorů do průmyslových zón mikroregionu Bystřice nad Pernštejnem,“ uvedl Rouček. Grégr má dále do 30. listopadu ve spolupráci s ministrem zahraničí Janem Kavanem vypracovat novou informaci pro Evropskou komisi ke kapitole Energetika, ve které bude informovat o tomto prodloužení těžby uranu.

Státní těžební podnik Diamo podle některých zdrojů požádal o prodloužení těžby v Rožné, neboť má s elektrárenskou společností ČEZ pětiletou smlouvu na dodávky uranu pro jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Do roku 2003 má Diamo plně pokrývat potřebu ČEZ, v dalších dvou letech by mělo dodávat 50 procent, resp. 20 procent uranu pro tyto elektrárny.

Výroba uranu v s.p. Diamo má letos dosáhnout 510 tun proti 600 tunám v roce 1999. V roce 1990 však podnik vytěžil 2150 tun. Kromě jediné těžby v Dolní Rožínce, kde je zaměstnáno asi 1150 lidí, z nichž 340 přímo v dole, získává firma uranový koncentrát jako produkt sanačních prací při likvidaci následků chemické těžby ve Stráži pod Ralskem a z čistíren důlních vod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme