Vláda s hejtmany o financování regionů a nemocnicích

Česko posiluje bezpečnostní opatření. Vláda dnes souhlasila s tím, aby policistům pomáhalo 2 a půl tisíce vojáků. Podle rozhodnutí krizového štábu z minulého týdne by měli například posílit ostrahu chemiček, Pražského hradu a generálního štábu. Vláda se vůbec poprvé také sešla se všemi krajskými hejtmany. Ministři s nimi jednali například o změně financování regionů nebo o zadlužených nemocnicích, které přešly na kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zasedání vlády | Foto: Stanislav Peška

Na zasedání v Kolodějích kabinet projedná i další směřování Českého Telecomu a budoucnost podílu státu ve firmě. Ministři projednají i proexportní politiku do roku 2006 a změnu jednacího řádu vlády, která má zrychlit legislativní proces.

O změnách ve financování krajů dnes budou jednat členové vlády se všemi krajskými hejtmany. Setkají se během zasedání kabinetu na vládním zámku v Kolodějích. Dosavadní situace, kdy kraje jsou z velké části závislé na penězích od státu, není podle mluvčí vlády Anny Stárkové dlouhodobě udržitelná. "Pouze dvacet procent výdajů krajů je kryto z daňových příjmů krajů a u obcí je tento podíl 50procentní. Je jasné, že takový systém financování není nadále udržitelný a proto kraje, pokud jsou jim svěřeny rozsáhlé majetky a nemalá působnost v oblasti výkonu státní správy, nemůžou nést pouze odpovědnost za rozvoj území, ale musí k tomu mít i příslušné finanční nástroje pro uplatnění svých rozhodovacích pravomocí."

Vláda bude s hejtmany řešit i problém zadlužených nemocnic má mimo jiné dnes projednat vláda. Podle nové koncepce ministryně zdravotnictví Marie Součkové bude každá nemocnice potřebovat vlastní plán, protože i důvod jejich zadluženosti je jiný. "Je to třeba i neobratné rozhodnutí managementu, kdy se zbavují některých odborností, které by mohly být výdělečně pozitivní. Druhou věcí je otázka pohledávka z minulých let. Další věcí je při investičních akcích plnění rezervních fondů a v neposlední řadě je to také otázka úhradového systému. Bohužel pojišťovny platí za poskytnutou stejnou péči různými úhradami v rámci lůžkové péče."

Nemocnicím, které mají problémy s dluhy na sociálním a zdravotním pojištění, chce ministryně vyjednat s Ministerstvem financí odpuštění penále.

Privatizaci státního podílu v Telecomu v roce 2005 předpokládá návrh ministerstev financí a informatiky. V polovině letošního roku by měl kabinet rozhodnout o změnách v řízení společnosti, které zajistí větší vliv státu jako většinového majitele na činnost firmy. O rok později se podle mluvčí Ministerstva financí Evy Novákové začne mluvit o privatizaci. "Do 30. 6. 2004 by měl být vládě předložen materiál, který bude obsahovat návrh způsobu privatizace majetkového podílu státu ve společnosti Český telecom, a to včetně jejího harmonogramu. V průběhu roku 2005 by mělo dojít k dokončení privatizace společnosti Český Telecom."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme