Chytrá karanténa bude ve všech krajích do 10 dnů. Schodek rozpočtu se zvýšil na 300 miliard
Vláda schválila zvýšení schodku státního rozpočtu v letošním roce na 300 miliard korun. Podle ekonomů není ale vyloučeno to, že schodek může být letos ještě vyšší. Přijímací zkoušky na vysoké školy se budou moci prezenčně konat nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. Kompletní chytrá karanténa se do všech krajů rozšíří podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly do deseti dní. S ostrým spuštěním projektu se počítá od 1. května.
Schválený návrh počítá s celkovými příjmy 1,428 bilionu korun a výdaji 1,728 bilionu korun. Novela proti předchozí novele počítá s dalším poklesem příjmů o 60,1 miliardy korun.
Příspěvky pro podnikatele a živnostníky dubnem nekončí. Musí ale podepsat nové čestné prohlášení
Číst článek
Zároveň ministerstvo financí navýšilo dále výdaje o 39,9 miliardy korun kvůli zvýšení plateb za státní pojištěnce, které v pondělí kabinet také schválil, a posílení vládní rozpočtové rezervy i výdajů na obsluhu státního dluhu.
Prezident Zeman v neděli řekl, že nechce hrozit vetem rozpočtu se zvýšeným deficitem, ale s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) bude chtít jednat o možných úsporách. Setkat by se měli na počátku května.
Ministryně v neděli uvedla, že se deficit zvýší kvůli očekávanému poklesu státních příjmů a vzestupu výdajů, které obojí způsobila epidemie koronaviru. Se škrty v rozpočtu letos nepočítá.
Přijímací zkoušky na VŠ
Přijímací zkoušky na vysoké školy se budou moci prezenčně konat nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. Vysoké školy je ale budou moci s ohledem na epidemii koronaviru uspořádat také na dálku, podobně jako státní zkoušky.
Maturitní vysvědčení budou moci přijatí uchazeči dodatečně doručit vysoké škole do 45 dnů po začátku akademického roku. Předpokládá to vládní návrh zákona, který v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. Informovala o tom hradní kancelář.
‚Můžu psát v pohodě z domova.‘ Studenti si zvykají na zavřené knihovny, univerzity digitalizují obsah
Číst článek
Vysoké školy budou moci podle předlohy také prodloužit akademický rok. Dostanou navíc možnost odpustit studentům poplatky za příliš dlouhé studium.
Některé vysoké školy už avizovaly, že kvůli epidemii budou muset zkoušky posunout. Termíny přijímacích zkoušek určuje každá vysoká škola sama, za standardního stavu je musí vyhlásit alespoň čtyři měsíce předem. Kvůli opatřením proti koronaviru to nemohou splnit, a zákon proto lhůtu zkracuje na 15 dnů.
Senát v doprovodném usnesení upozornil na možné znevýhodnění některých uchazečů o studium na vysokých školách v případě organizování přijímacích zkoušek na dálku, a to kvůli nekvalitnímu připojení k internetu. Vysoké školy by to měly podle usnesení směřovaného konferenci rektorů zohlednit.
Ukončení studií
Termín středoškolských přijímaček ministr Plaga oznámí do půli května. Žáci budou mít jeden pokus
Číst článek
Maturitní zkoušky by se podle jiné už účinné úpravy měly konat 21 dnů po znovuotevření škol. Pokud se ale školy neotevřou do června, zkoušky na maturitním vysvědčení nahradí průměr známek z posledních tří vysvědčení střední školy. Za současné situace s ohledem na plán otevírání škol počítá ministerstvo školství s prvními maturitami po 1. červnu.
Státní zkoušky na vysokých školách a obhajoby dizertačních prací se budou moci konat i prostřednictvím internetu. Podmínkou je, aby šlo o komisionální zkoušení. Pokud by se státnice nemohly uskutečnit ani na dálku, měly by být po otevření škol.
Úprava vznikala ve spolupráci s vysokými školami, řeší také prodloužení stipendií. V souvislosti s odpuštěním poplatků za nadstandardní dobu studia se doba od začátku března do konce srpna nebude do studia započítávat. Akademické senáty budou moci podle předlohy jednat a hlasovat na dálku.
Společnost Scio nově oznámila, že Národní srovnávací zkoušky, které organizuje a které nahrazují, nebo doplňují přijímací zkoušky na desítky vysokých škol v Česku, se kvůli epidemii koronaviru posunou na 13. června až 11. července. Navíc bude i mimořádný on-line termín 30. května.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Rozšíření chytré karantény
Kompletní chytrá karanténa se do všech krajů rozšíří podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly do deseti dní. S ostrým spuštěním projektu se počítá od 1. května. Řekl to na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády.
Marián Hajdúch: Chytrá karanténa není jednoduchý projekt. Věřím, že se rozjede do konce dubna
Číst článek
Chytrá karanténa byla nejprve testována na jižní Moravě, pokračuje její zavádění v Moravskoslezském kraji a Olomouckém kraji, v Praze a ve středních Čechách.
Asociace krajů ČR v pondělí uvedla, že se v pondělí zapojuje Karlovarský, Ústecký a Zlínský kraj. Ve čtvrtek by se měl přidat Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Kraj Vysočina a Jihočeský.
„Včera (v neděli) ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření, které se týká právě organizace chytré karantény, které definuje jednotlivé vztahy, snaží se řešit tuto problematiku i ve vztahu k hlavnímu městu Praze a krajům,“ uvedl Prymula.
„Je to zcela nutné, abychom byli schopni rozvolňovat plošná opatření. Čeká nás 27. dubna velký balík uvolňování opatření, který musí být kompenzován tím, že chytrá karanténa bude schopná v krátkém čase dohledávat osoby pozitivní a omezovat jejich pohyb v populaci, tak aby nedocházelo k dalšímu šíření,“ uvedl Prymula.