Vláda schválila návrh rozpočtu i přes nesouhlas ČSSD. Platy státních zaměstnanců mají vzrůst jen o inflaci

Vláda v pondělí schválila návrh rozpočtu na příští rok, a to se schodkem 376,6 mld. Kč. Koaliční ČSSD ovšme rozpočet nepodpořila. S hnutím ANO se neshodla na navýšení platů státních zaměstnanců. Sociální demokracie, společně s odbory, požadovala navýšení o 3000 korun, hnutí ANO ale prosadilo nárůst o 1400 korun, které má pokrýt inflaci.

Praha (Aktualizováno: 16:54 27. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro návrh státního rozpočtu zvedli ruku pouze ministři za hnutí ANO. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předseda ČSSD Jan Hamáček před hlasováním na twitteru uvedl, že sociálnědemokratičtí ministři rozpočet nepodpoří. Nesouhlasí totiž s navýšením platu státních zaměstnanců jen o 1400 korun a navrhují růst o 3000 korun. 

Kvůli neshodám v koalici mluvili v pondělí ministři za ČSSD o takzvaném hlasování na sílu, převahu mají v kabinetu zástupci ANO, kteří jako jediní pro návrh hlasovali. 

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová uvedla, že se při hlasování zdržel ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), který nechtěl žádné zvyšování platů.

Jak připomněla ČTK, vláda má rozpočet odevzdat Poslanecké sněmovně do 30. září. Zákon pak bude posuzovat Sněmovna v novém složení vzešlém z říjnových voleb. 

Schodek 376,6 miliard korun

Na tiskové konferenci Schillerová uvedla, že nechce, aby stát v příštím roce hospodařil v rozpočtovém provizoriu. Doufá, že nová Sněmovna bude „státotvorná“ a strany se budou snažit na rozpočtu domluvit.

Schodek státního rozpočtu bude kolem 400 miliard korun, říká Schillerová. O sto méně oproti plánu

Číst článek

„Pan premiér dnes odmítl zařadit návrh na zvýšení minimální mzdy na jednání vlády,“ uvedla Maláčová na twitteru s tím, že o její výši se tak bude vyjednávat až v říjnu, tedy po sněmovních volbách. Schillerová termín potvrdila.

Rozpočet, jak o jeho schválení informovala Schillerová, počítá se schodkem 376,6 miliardy korun. Zahrnuje investice 218 miliard, všem státním zaměstnancům navyšujeme platy plošně o 1400 korun měsíčně. Dalších 100 milionů korun směřuje na zajištění mezd pro vysoké školy.

Celkem 400 milionů korun půjde na zabezpečení nových míst pedagogů v regionálním školství v návaznosti na růst počtu žáků. Rozpočet počítá se zvýšením důchodů o 805 korun měsíčně. Průměrný důchod v příštím roce tak přesáhne 16 000 korun.

Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun, Ministerstvo financí jej ale očekává kolem 400 miliard korun. Loni skončil rozpočet se schodkem 367,4 miliardy korun.

Gabriela Gálová, btk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme