Vláda schválila 300tisícové půjčky na bydlení pro mladé

Mladí lidé do 36 let budou moci na pořízení vlastního bydlení získat nízkoúročenou půjčku až 300.000 korun. Návrh ministerstva pro místní rozvoj schválila vláda. Ministr Jiří Paroubek předpokládá, že se půjčky začnou vyplácet do deseti dnů. Letos podle něj vyčleněné peníze stačí pro tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obytné doby | Foto: Jan Rosenauer

Úvěr si budou moci vzít manželé, z nichž alespoň jeden nedosáhl v den podání žádosti 36 let. Na půjčku mají nárok i nesezdané páry, které pečují alespoň o jedno nezletilé dítě. Úvěr se splatností až 20 let a úrokem dvě procenta ročně bude žadatel vracet v měsíčních splátkách asi 1500 korun.

Nově není stanoven limit počtu dětí, na které je možné uplatnit nárok na odpočet. Žadatel tak může na každé dítě, které se narodí po uzavření smlouvy, odečíst 30 tisíc korun. Dříve byl navrhován limit pro uplatnění odečtu maximálně na tři děti. Půjčky tak podle ministerstva mají také podpořit porodnost v Česku.

Žádosti bude přijímat Státní fond rozvoje bydlení. Není přitom třeba, aby lidé do pražské nebo olomoucké kanceláře osobně pro formulář přišli. Tiskopis si budou moci v příštích dnech stáhnout z webových stránek ministerstva pro místní rozvoj. Vyplněný formulář s notářsky ověřeným podpisem pak odešlou fondu bydlení, který je poté vyzve k dalšímu jednání.

Tento rok je na půjčky vyčleněno 300 milionů korun. Příští rok je k dispozici 1,5 miliardy korun pro 5000 žadatelů. Pokud bude zájemců více, ministerstvo se obrátí na komerční banky.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme