Vláda schválila církevní restituce. VV couvly

Vláda schválila návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Pro hlasovali i ministři Věcí veřejných, kteří s podporou dříve váhali. Nejmenší vládní stranu přesvědčil slib premiéra Petra Nečase, že finanční část restitucí nebude mít nepříznivý dopad na občany. Peníze se mají získat úsporami a omezením byrokracie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Interiér poutního kostela | Foto: Santini.cz

To, že církevní restituce ve vládě projdou, potvrdila dopoledne po jednání poslaneckého klubu místopředsedkyně Věcí veřejných a vicepremiérka Karolína Peake. Ministři za VV k tomu dostali mandát od poslaneckého klubu, jehož členové se na tom dohodli na poslední chvíli před hlasováním ve vládě.

Věci veřejné prý uvěřily slibům a garancím premiéra Petra Nečase, řekl místopředseda strany Tomáš Jarolím. Sám jim však prý nevěří, podle něj jde o to, aby restituce nebyly financovány z důchodů a dalších důležitých položek státního rozpočtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk v Ozvěnách dne o círekevních restitucích

Tomáš Jarolím pak v Ozvěnách dne za rozhodující označil většinový názor grémia VV po dlouhém a demokratické jednání. „Řešili jsme, kde vzít peníze a zda ustoupit tlaku – jak já říkám – vydírání.“

„Mnoho měsíců jsme neslyšeli odpověď na naši otázku, kde vezmeme peníze na vyrovnání. A pálilo nás hlavně to, abychom je nebrali z takových zdrojů, jako jsou důchody, sociální podpory, a tak dál.“

Také předseda Věcí veřejných Radek John vysvětlil, že pro postoj jeho strany byly důležité garance premiéra Petra Nečase, že církevní restituce nebudou financovány například na úkor důchodů:

„Shodli jsme se na jednání s panem premiérem, že se peníze na výplatu církvím získají úsporami ve státním rozpočtu a omezením byrokracie. Nikoli škrtáním v rozpočtech jednotlivých resortů, nebo dokonce na sociálních investicích. Neboli občana se toto vyrovnání nedotkne, peníze budou nalezeny jinde,“ konstatoval John.

Církve se už na případné převzetí svého majetku připravují

Číst článek

Podle premiéra Petra Nečase z ODS je důležitý výsledek a ne způsob, jak se k němu vláda dopracovala: „To holt tak v politice někdy bývá, že je to komplikovanější. Nicméně, to, co je klíčové, je, že se vláda dokázala shodnout a odhlasovat tento návrh zákona, který je zákonem velmi důležitým, který řeší více než 20 let neřešený problém majetkové křivdy spáchané na církvích, na náboženských společnostech komunistickým režimem.“

ČSSD vrácení majetku nepodpoří

Opoziční ČSSD v parlamentu vládní návrh církevních restitucí nepodpoří. Podle ní jde o nešťastný návrh a navíc hrozí, že by kvůli němu mohla být prolomena restituční hranice 25. února 1948. Vyrovnání s církvemi v nynější podobě podle šéfa poslanců ČSSD nemá ani podporu veřejnosti.

„Takto rozsáhlý převod majetku by měl být doprovázen celospolečenskou shodou. Taková shoda tady není, do poslední chvíle se na něm dokonce nedokázala dohodnout ani vládní koalice a tato věc nebyla žádným způsobem diskutována s parlamentní opozicí ani s občany,“ tvrdí předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

„Myslím, že pokud by se dnes konalo referendum, žádná většina občanů by se pro tento způsob narovnání s církvemi nemohla vyslovit,“ dodává Tejc.

Jednání Věcí veřejných s církvemi zařídil expředseda lidovců Čunek

Číst článek

Místopředsedovi ČSSD Jiřímu Dienstbierovi zase vadí, že neexistuje přesný seznam vydávaného majetku: „Problémem při vymezení majetku je, že nikdo nemá žádný seznam tohoto majetku. My vlastně vůbec nevíme a nikdo není schopen říct, co bude předmětem fyzického vydání, kterých nemovitostí se to týká.“

„A co hůř, vlastně nikdo není schopný sdělit, jakým způsobem vláda dospěla k finanční náhradě, která se má vyplatit za majetek, který nebude vydáván,“ říká Dienstbier.

Placení církve státem skončí za 17 let

Podle návrhu zákona, který vychází z loňské dohody tří vládních stran se 17 českými církvemi, vyplatí stát církvím v od roku 2013 za třicet let 59 miliard korun. V úvahu má přitom být brána inflace.

Restituce církevního majetku
• církvi bude vráceno 56 procent majetku, hlavně pole, lesy a rybníky v celkové hodnotě 75 miliard korun
• za ostatní majetek stát během 30 let doplatí 59 miliard
• příští rok se začne postupně snižovat státní příspěvek církvím, financování církví z rozpočtu skončí v roce 2030

Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku, o který přišly za minulého režimu. Cílem majetkového vyrovnání je i ukončení státního financování církví.

Přechodné období před odstřihnutím financování církví od státního rozpočtu by podle dohodnutých předpokladů mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let.

Schválení majetkového vyrovnání církve vítají. Pražský arcibiskup Dominik Duka věřil, že nakonec církevní restituce Věci veřejné podpoří: „Doufal jsem v toto rozhodnutí a jsem také Věcem veřejným vděčný za jejich uvážlivý a vstřícný postoj a jsem vděčný i současné vládě, že se tato otázka posune, protože blokuje a tíží celou řadu institucí.“

Milan Kopp, Renáta Prátová, Zbyněk Zykmund, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme