Vláda schválila další finance na rekonstrukci motolské nemocnice

Vláda dnes na svém posledním předvolebním jednání schválila čtyři miliardy korun na rekonstrukci dětské nemocnice v pražském Motole. Jde o peníze na druhou etapu rekonstrukce nemocnice, která je dlouhodobě v kritickém stavu. Vláda rozhodla, že si na ni stát půjčí čtyři miliardy korun u Evropské investiční banky. Dluh bude pomáhat splácet i sama nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice v Motole | Foto: Fakultní nemocnice v Motole

Tří miliardový úvěr s miliardovým úrokem se splatí v následujících dvaceti letech. Nemocnice se bude sama podílet částkou ve výši zhruba dvou miliard korun. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha jsou v Motole unikátní pracoviště, například dětská transplantační jednotka kostní dřeně nebo dětská kardiochirurgie, kde se léčí malí pacienti z celé republiky.

"Dětská nemocnice v Motole je nejlepší dětské pracoviště v České republice, srovnatelné se špičkami v zahraničí. Nicméně technický stav té budovy se postupem času zhoršuje a dětská nemocnice vyžaduje komplexní rekonstrukci," odůvodnil finance pro Motol ministr zdravotnictví.

Mezi přednosti nemocnice také patří koncentrace špičkových týmů na jednom místě, což umožňuje komplexní péči. Léčbu malých pacientů ale dosud narušovaly časté havárie topení, prasklé stoupačky a opravy akutních závad i za provozu klinik.

Nemocnice získala už dřív miliardu korun na první část rekonstrukce, opravila za ni energocentrum a v těchto dnech zahajuje rekonstrukci jednoho z lůžkových oddělení.

Záměr, který schválila vláda, ještě posoudí Poslanecká sněmovna, která se po volbách sejde v novém složení.

Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme