Vláda schválila daňovou reformu. Zvýhodnění stravenek skončí

I přes nepřítomnost ministrů TOP 09, kteří byli zastoupeni svými náměstky, vláda na svém dnešním zasedání schválila klíčovou daňovou reformu. Ministerstvo financí chce v reformě například zrušit superhrubou mzdu nebo čtvrtinu ze 118 daňových výjimek. Zvýhodnění stravenek nebo režijních jízdenek by pak měl nahradit daňový paušál.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad, daňové přiznání, daně

Finanční úřad, daňové přiznání, daně | Foto: Filip Jandourek

Vláda normu projednávala přes dvě hodiny a nakonec pro ní zvedli ruku všichni ministři Věcí veřejných i ODS. Ministry za TOP 09 zastupují na jednání jejich náměstci, ti se k normě mohou jen vyjadřovat, hlasovat o ní nemohou.

Návrh byl schválen se změnami ve srovnání s původním návrhem. Změny se mají týkat investičních pobídek. Na ty má zůstat sleva na dani. Nově by se měla daň z příjmů vypočítávat z hrubé mzdy se sazbou 19 procent. Dojít by také mělo ke zdanění hazardu.

Reforma nyní míří do sněmovny, kde se očekává ještě ostrá diskuze. Proti je zejména sociální demokracie. Ale i poslanci Věcí veřejných chtějí zachovat zvýhodněné stravenky.
Zákonodárci za VV se dnes rozhodli, že zrušení zvýhodnění při hlasování ve sněmovně nepodpoří. Podle premiéra Petra Nečase je možné, že sněmovna návrhy zákonů změní. K tomu je ale potřeba shoda všech koaličních partnerů. Ministr financí Miroslav Kalousek na zrušení zvýhodění stravenek trvá.

Blokovat rušení daňového zvýhodnění stravenek je připravena i ODS. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

ČSSD: Tato reforma škodí

ČSSD vidí návrh daňové reformy, který dnes schválila vláda, jako nespravedlivý, krajně kontroverzní a škodlivý pro stabilitu veřejných rozpočtů. Návrh proto ve sněmovně nepodpoří. Podle předsedy ČSSD Bohumila Sobotky daňová reforma veřejným financím nepomůže, ale uškodí:

„Pokud bychom měli vládě jako hlavní opoziční strana doporučit rozumný postup, pak bychom jí doporučili, aby tuto reformu do parlamentu neposílala, protože to by veřejným rozpočtům pomohlo nejvíce. Pokud by se vůbec tato reforma, kterou připravil ministr financí Kalousek vůbec nerealizovala, tak na tom veřejné rozpočty vydělají a nebude se muset škrtat tolik, kolik se škrtat bude v příštích státních rozpočtech.“

Sociálním demokratům mimo jiné vadí, že návrh ruší zaměstnanecké benefity, například stravenky. Tím podle Bohuslava Sobotky vláda poškozuje nejen zaměstnance, ale celou českou ekonomiku:

„Protože na užívání stravenek jsou závislé i české restaurace a hospody. Ti, kdo používají a platí stravenkami, tvoří výraznou část zákazníků těchto služeb a v případě, že bude systém daňové podpory stravenek vládou zrušen, povede to také k propadu v tomto sektoru včetně snížení zaměstnanosti.“

Změny by měly být platné od roku 2013.

Zaměstnavatelé i odbory nejsou nadšeni

„Podstata je, že má být zřízeno jedno inkasní místo, což si myslím, že je pozitivní krok. Ale samozřejmě je potřeba toto dopracovat, poněvadž musí být všechny věci, které jsou v jednotném inkasním místě, provázané. Musí být řečena jasná pravidla hry a jak to bude potom fungovat,“ řekl předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů a viceprezident Hospodářské komory Jan Wiesner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů Jan Wiesner a makroekonom ČMKOS Jaroslav Ungerman diskutují o daňové reformě v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že na základě materiálů, které má k dispozici, zatím není přesvědčen o tom, že tyto návrhy povedou k proklamovanému zjednodušení a zpřehlednění stávajícího systému ani k finančním úsporám.

„Kdyby to měla být reforma, tak by se to muselo týkat celé správy daní, a to si myslím, že se netýká. To se týká pouze částečně příjmové daně. My jsme rádi, že se ruší koncept superhrubé mzdy, ale my jsme byli ti, kteří před dvěma nebo třemi roky, když se to zavádělo, jsme říkali, že to je nesmysl, že se taková daň nemá používat, že to nikdo ve světě nedělá. A teď titíž lidé, kteří předtím říkali, jak je to důležité, to ruší,“ uvedl makroekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Ungerman.

Podle jeho názoru je potřeba zabývat se všemi úrovněmi daní.

Jan Wiesner i Jaroslav Ungerman se shodli na tom, že vládou navržená úprava „bude pro lidi horší“, tedy jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele.

Věra Pfeifferová, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme