Vláda schválila důchodovou reformu, ČSSD ji odmítá jako nespravedlivou

Obrysy penzijní reformy tak, jak se na nich dohodli ekonomičtí ministři i koaliční špičky, odsouhlasila vláda. Oproti původním návrhům neudělala v materiálu žádné změny. Dále tak platí, že pracující lidé budou moci posílat část peněz ze sociálního pojištění přímo na penze svých rodičů a vedle sociálního pojištění by měla existovat i možnost převádět díl těchto prostředků do penzijních fondů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády České republiky

Úřad vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka by reforma by měla začít platit od roku 2013. „V tom schváleném konceptu není nic jiného než již schválené dohody. Nicméně považovali jsme za vhodné uskutečnit i formální odsouhlasení toho konceptu na úrovni vlády," řekl Drábek po jednání vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vládní důchodové reformě jsme ve Stalo se dnes hovořili s prezidentem Asociace penzijních fondů a členem ekonomické rady vlády Jiřím Rusnokem.

„Vláda usnesením zároveň uložila, aby ministři financí a práce a sociálních věcí do poloviny roku připravili paragrafované znění, které vychází z toho schváleného konceptu,“ dodal.

Dobrovolnost systému

Ministr Drábek původně prosazoval, aby se do fondů spořilo povinně. Nakonec ale byla schválena varianta, kterou preferovala ODS, tedy že převádění ze státního průběžného účtu do soukromých bude dobrovolné.

To ale prezident Asociace penzijních fondů a člen ekonomické rady vlády Jiří Rusnok označil za systémově špatné rozhodnutí.

„Já jsem ve shodě s doporučeními, které dávali expertní skupiny, že pro určité věkové skupiny je potřeba v Česku začít vytvářet zdroj dodatečný, další zdroj jejich budoucích důchodů a to pokud možno na povinném principu,“ uvedl ve Stalo se dnes.

Pokles životní úrovně

Pokud se někdo rozhodne, že si na penzi spořit nebude, musí podle Rusnoka počítat s tím, že jeho životní úroveň ve stáří poklesne. „Poklesne zejména relativně ve vztahu k tomu, co je dnes standardem v České republice. Tedy relativně k jeho bývalému výdělku,“ uvedl.

„Zatímco dnes dostává občan, který měl průměrný výdělek při odchodu do penze, asi 55 procent své bývalé čisté mzdy, za 20 až 30 let to nebude více než 35 nebo 40 procent bývalé mzdy,“ vysvětlil.

V souvislosti s některými hlasy poukazujícími na obavy z rizika krachu nebo vytunelovaní penzijních fondů, Rusnok uvedl, že existuje soubor opatření a kroků, který se používá všude ve světě. „Který vede k tomu, že pravděpodobnost, aby došlo k nějaké malverzaci prostředků je minimální nebo praktiky nulová,“ dodal.

Sobotka: Reforma znevýhodňuje 70 procent lidí

ČSSD s návrhem důchodové reformy, kterou dnes odsouhlasila vláda, nesouhlasí. Sociálním demokraté k ní mají řadu výhrad, nejvíc jim ale vadí tři věci. Reforma podle nich nestabilizuje průběžný důchodový systém, staví ji na sjednocení DPH a oslabuje státní systém dobrovolným odvodem části pojištění do penzijních fondů.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky nemyslí vládní penzijní reforma na lidi s nízkým příjmem.

Reforma je stavěna pro 25 maximálně 30 procent populace. A to těch lidí, kteří mají nejvyšší příjmy. Vláda vůbec v důchodové reformě neřeší 70 procent daňových poplatníků, 70 procent lidí,kteří jsou ekonomicky aktivní. Jich se fakticky reforma nedotkne, protože pro ně v žádném případě nebude výhodné, aby své prostředky přesouvali do soukromých důchodových fondů,“ vysvětlil.

Václava Marešová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme