Vláda schválila Fischerův mandát pro summit EU

Česko se připravuje na poslední vrcholnou akci svého předsednictví. Vláda schválila mandát, se kterým premiér Jan Fischer odjede do Bruselu na summit Evropské unie. Vrcholná evropská schůzka začne ve čtvrtek a Fischer na ní v roli zástupce předsednického státu bude usilovat mimo jiné o shodu nad zárukami pro Irsko v souvislosti s opakovaným referendem o Lisabonské smlouvě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer

Jan Fischer | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Záruky se mají týkat svrchovanosti země v otázkách daní, potratů, sociálních práv zaměstnanců a zajištění neutrality ostrovního státu. Jejich znění musí vyhovovat Irům, současně ale podle české vlády nesmí vést k opětovnému otevření procesu ratifikace Lisabonské smlouvy ve členských státech.

"Ten mandát spočívá v tom, aby české předsednictví udělalo, co je v jeho silách, aby nevstupoval ten text do takzvaného protokolu, čili automaticky se nestával součástí primárního práva, což by mohlo někde případně otevírat úvahy o otevření ratifikačního procesu," řekl Fischer.

Premiér současně nevyloučil, že se už v Bruselu začne mluvit i o možném portfoliu - tedy zaměření - budoucího českého eurokomisaře. Konkrétní jméno ale zatím řešit nebude. "Vláda je připravena jednat o portfoliu, které pro nás bude důstojné, a myslím, že bychom neměli mít úplně skromné ambice. Současně ale říkám, že pokud jde o tu vlastní osobu, tak tam záleží hlavně na nominacích politiků. O tom je tedy třeba ještě jednat," řekl Fischer.

Na summitu by se mělo jednat i o volbě nového předsedy Evropské komise. Podle ČTK by Česko chtělo na summitu projednat také otázky spojené s reformou dohledu nad bankovním sektorem, energetickou problematiku spojenou se závislostí na dodávkách ruského plynu, ale například i nelegální migraci ve Středomoří. Je možné, že se evropské špičky nevyhnou ani diskusi o vývoji v Íránu nebo v Severní Koreji.

Podle prezidenta Václava Klause vyžaduje dokument o zárukách pro Irsko souhlas českého parlamentu. Ministr pro EU Štefan Füle ale dnes v Senátu řekl, že dokument bude mít povahu vládní smlouvy, pro kterou už další ratifikace v parlamentu není nutná.

Igor Maňour, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme